Prezydent Komorowski, premier Kopacz, posłowie Platformy Obywatelskiej są ostrzegani przez hierarchów i prawicę, że opowiadając się za in vitro i innymi tego typu wynalazkami, stawiają się poza katolicką wspólnotą i grozi im ekskomunika. Czy rzeczywiście nie ma zbawienia bez zgody episkopatu?
Kubańczycy mają już swoją pierestrojkę. Odkrywają uroki kapitalizmu i pragną zarazem utrzymać socjalne zdobycze rewolucji.
W kampanii politycznej PiS są pochody, wiece, przemówienia i spoty; są pieśni, filmy i wiersze. Są też książki, a zwłaszcza jedna – świeżo wydana, prawdziwa prawicowa apokalipsa.
Celem PiS nie jest jednak narodowa zgoda, lecz pomnik przed Pałacem Prezydenckim.
Samym hasłem nie wygrywa się wyborów, ale jest ważne, bo powinno być zwieńczeniem marki kandydata i może wzmocnić jego przekaz.
Ani uniwersytet, ani profesor nie znaczy już tak wiele jak kiedyś, a frustracja i rozczarowanie wypełniają dziś mury uczelni.
Rozmowa z Małgorzatą Jonczy-Adamską, psycholożką i pedagożką, o tym, kto i dlaczego jest dziś napiętnowany i prześladowany w szkole.
Robert Luzar od ośmiu lat bezskutecznie próbuje zrzec się obywatelstwa polskiego. Tłumaczy, że nie jest zdrajcą, ale patriotą prawdziwym, chociaż zniewolonym.
Umierają w dzień, dwa, miesiąc po współmałżonku. Za życia byli symbiotyczni, więc i śmierć nie może ich rozłączyć.
Dwuletnia Julka ma chodzić. I być żywym dowodem na to, że ludzie potrafią być dobrzy.
Kiedyś biura to były labirynty korytarzy i dziesiątki małych pokoi. Dziś przypominają fabryczne hale. Można też w nich przyrządzić sobie smaczny posiłek, poćwiczyć jogę i się wykąpać.
Stawka 8,5 euro za godzinę dla kierowców przejeżdżających przez Niemcy, która miała zrujnować branżę transportową, to drobiazg wobec nowych problemów. Związanych z nocowaniem.
Budowa domu bez pozwolenia, mniej biurokratycznych ograniczeń. Stabilne ceny materiałów i robót. Dla amatorów własnego domu zapowiada się świetny sezon.
Na rynku materiałów budowlanych przybywa nowości: lepszych okien, cegieł, bloczków, izolacji. Łatwiej zbudować z nich dom ciepły i tani w użytkowaniu, co nie znaczy, że sama budowa przebiegnie bezproblemowo.
Równo sto lat po rzezi Ormianie wciąż czekają na choćby symboliczne zadośćuczynienie. Szybciej zdobędą się na nie zwykli Turcy niż ich rząd.
Uśmiechnięty jak Obama, skromny jak Franciszek, z rysem latynopopulizmu, prezydent Joko Widodo chciałby naprawić Indonezję i pogodzić Azję.
Greckie media są własnością kilku rodzin, które przez lata trzęsły też polityką. Teraz rząd Syrizy wypowiedział im wojnę. Tylko że Grecy mogą o tym nie przeczytać.
Wojna z Państwem Islamskim będzie dłuższa, niż się nam wydaje. Szczególnie że Zachód w dalszym ciągu nie wie, z czym ma do czynienia.
Zgodnie z ustaleniami konferencji w Jałcie i Poczdamie także Polska miała otrzymać od Niemiec reparacje wojenne. Postanowiono, że będą przekazywane za pośrednictwem ZSRR, co w praktyce oznaczało, że PRL do nich dopłaciła.
W kwietniu 1935 r. gestapo i Hitlerjugend rozpoczęły stałe naloty na miejsca, w których zbierali się młodzi ludzie z nieformalnych grup. Wyróżniały ich długie włosy, kolorowe stroje i miłość do dzikiego jazzowego swingu.
Islamscy ekstremiści łatają swój budżet sprzedażą rozgrabianego dziedzictwa starożytnych cywilizacji. Wspomagają ich w tym kolekcjonerzy z całego świata.
Dyskusja na ten temat trwa nie od dziś. Ze szczególną siłą toczyła się ona w okresie powstawania amerykańskiego programu lotów załogowych w kosmos.
Aby polskie innowacyjne firmy podbijały świat niczym Facebook czy Uber, potrzebne są fundusze inwestycyjne, powtarzają rząd, eksperci i inwestorzy. Tymczasem, choć namnożyło się funduszy, polskich Facebooków i Uberów jak nie było, tak nie ma.
Bywa dziś nazywany Jamesem Bondem Polskiego Państwa Podziemnego, ale chyba nie byłby zadowolony z tego porównania.
Męcząca atmosfera krwawej paranoi, wspomagana irracjonalną obecnością złośliwych demonów piskliwymi głosami komentującymi afrykańskie piekło, wciąga od samego początku.
Kiedy najsłynniejszy monolog mamy już odfajkowany, okazuje się, że głównym tematem spektaklu, który wygląda jak próba do tegoż, jest aktorstwo.
W zestawieniu z prostą scenografią à la art deco i iście operetkowymi kostiumami spełnia swoje zadanie, solidnie poprowadzona przez Przemysława Fiugajskiego.
Opowieści Polaków o tym, w jaki sposób dowiadywali się o swoich żydowskich korzeniach.
Ta podróż jest gorzkim rozrachunkiem z własnym patriotyzmem, wykarmionym literaturą.
Prawdopodobnie „nasz premier” złożyłby autograf na tej biografii.
Ciężko się ten reportaż czyta, choć jest dobrze napisany, bo każda strona to niewyobrażalny, angażujący współczucie horror kolejnego dziecka.
Ukłon w stronę klasycznego rock and rolla.
Wokalistka wydaje się bardziej wyciszona, pogodniejsza, ale też niezmiennie fascynuje swoją sztuką.
Oldskulowe riffy gitary i matowy, zmęczony głos Tomka.
Jedna epoka przegląda się w drugiej.
Kolejne zespoły i postacie wchodzą w krąg zainteresowanych nową muzyką żydowską.
W Polsce zaczęła stolica, a pół roku później dołączył Kraków.
Jak Günter Grass odpowiedział na ważne pytanie dotyczące Niemców i Polaków, a mnie uchronił przed Stocznią Gdańską – i co z tego wynikło.
Na paryskich targach książki w polskiej reprezentacji brylował Grzegorz Rosiński. Drugiej takiej komiksowej gwiazdy nie mamy, ale polscy autorzy coraz częściej wydają albumy na Zachodzie. W tej branży to nie wybór, to konieczność.
„Maju, chcę przewietrzyć ten teatr, ale bez robienia przeciągu” – tymi słowami Gołda Tencer zaprosiła Maję Kleczewską do realizacji „Dybuka” na jubileusz Teatru Żydowskiego. Zastrzeżenie istotne, bo reżyserka z robienia przeciągów słynie.
Muzealnictwo rzadko kojarzy się z nowościami i gorącymi sporami, ale dziś jest o czym dyskutować, bo zmiany przyszły dość gwałtownie.
Przez całe lata zdawało mi się, że wydarzyło się to dopiero co, w liceum, ale z czasem musiałem przyjąć do wiadomości, że do liceum chodziłem dawno temu, a od tamtego popołudnia niedługo będą mnie oddzielały pełne dwie dekady.
To wiadomość smutna i radosna zarazem. Jedna z najpiękniejszych – co nie przeszkadza jej w byciu jedną z najzdolniejszych – krajowych aktorek Magda Cielecka wychodzi za mąż. Niestety. Wybrankiem Magdy jest niejaki David Waintraub z Tel Awiwu. No i jak tu nie być antysemitą?
Czym Uber dla transportu, tym Airb&b jest dla turystyki. Po siedmiu latach istnienia serwis ma więcej pokoi niż jakakolwiek hotelowa sieć. U nas zjawisko dzielenia się własnym mieszkaniem i zarabiania rozkręciło się po Euro 2012.
Stół to jedyne miejsce, gdzie człowiek nigdy nie zazna nudy przez pierwszą godzinę – ogłosił dwa i pół wieku temu Anthelme Brillat-Savarin. Nie do końca się zgadzam z cesarzem smakoszy.
Błękitni Stargard Szczeciński, drużyna z trzeciej klasy rozgrywek, spuściła sporo powietrza z balonu pod nazwą Ekstraklasa.
Jedną z kwestii rozpalających umysły wolnych Polaków jest kwestia prawdy.
Trzysta kilometrów z Warszawy do Suwałk jeżdżę przeważnie pociągiem, bo lubię. Rząd chyba wie o tym, że lubię, i stara mi się tę przyjemność zawsze przedłużać.
VGE jako polityk emerytowany, czyli – jak mówią Francuzi – „nieskrępowany mędrzec”, może sobie pozwolić na słowa brutalnej szczerości.
Opuszczonych miejscowości jest w Polsce na pęczki. Z wojen, przymusowych wysiedleń ocalała nazwa albo co najwyżej zdziczały sad. Co pozostanie z miejscowości opuszczanych dziś?