Tirowcy idą do sądu

Zły sen kierowcy tira
Stawka 8,5 euro za godzinę dla kierowców przejeżdżających przez Niemcy, która miała zrujnować branżę transportową, to drobiazg wobec nowych problemów. Związanych z nocowaniem.
Co czwarta jeżdżąca po Europie ciężarówka ma polską rejestrację. Kierowców tirów jest mniej więcej pół miliona.
Kuba Suszek/Reporter

Co czwarta jeżdżąca po Europie ciężarówka ma polską rejestrację. Kierowców tirów jest mniej więcej pół miliona.

Polskie firmy transportowe wypychane są z europejskiego rynku. Coraz więcej jeżdżą, ale coraz mniej zarabiają.
Dariusz Borowicz/Agencja Gazeta

Polskie firmy transportowe wypychane są z europejskiego rynku. Coraz więcej jeżdżą, ale coraz mniej zarabiają.

Urzędnik na delegacji w Niemczech może wydać na nocleg w hotelu 150 euro. Jeśli zatrzyma się u znajomych i nie jest w stanie przedstawić rachunku, należy mu się 25 proc. tej sumy. Na takie same pieniądze liczą teraz kierowcy prywatnych ciężarówek.

Najwięcej spodziewają się ci, którzy jeździli głównie do Rosji, tam dieta wynosi aż 200 euro. W Czechach tylko 120, ale 30 euro także piechotą nie chodzi. Zwłaszcza że kierowcy tirów do hotelu na ogół się nie fatygują. Śpią w ogrzewanych i klimatyzowanych kabinach swoich samochodów na parkingach. Nie tylko z oszczędności, ale i dlatego, że tak bezpieczniej dla ładunku. Od urzędników odróżnia ich także to, że w podróżach służbowych spędzają o wiele więcej czasu. I że prywatny pracodawca liczy swe pieniądze o wiele bardziej skrupulatnie niż państwo.

Transportowa firma Wega z Kalisza zatrudnia stu kierowców. 30 już skierowało pozwy do sądu. Domagają się od pracodawcy zaległych ryczałtów noclegowych za trzy ostatnie lata. Ponieważ kierowcy częściej nocują w trasie niż w domu, każdy liczy na około 100 tys. zł. Jeśli sądy uznają roszczenia, pozwy złożą kolejni. Procesowa gorączka zaczęła się już w całym kraju.

Domino uruchomiła ubiegłoroczna uchwała Sądu Najwyższego, który po analizie Ustawy o czasie pracy kierowców, uchwalonej jeszcze w 2009 r., oraz rozporządzenia ministra pracy z 2013 r. doszedł do wniosku, że według polskich przepisów prywatni kierowcy ciężarówek powinni być traktowani tak samo jak urzędnicy państwowi i samorządowi. SN doszedł jednak do tego drogą rozumowania, ponieważ ani w ustawie, ani w rozporządzeniu ministra, ani w Kodeksie pracy nie jest to napisane wprost.

Przepisy są kaskadowe, jedne odsyłają do innych, stąd te niejasności – wytłumaczyli transportowcom prawnicy. Pracodawcy do tej pory interpretowali przepisy tak, żeby wyszło taniej. Uważali, że jeśli zapewnią kierowcom nocleg w przystosowanej do tych celów kabinie, to ryczałtu już płacić nie muszą.

Sądy postępowały rozmaicie. Jedne wydawały wyroki na korzyść właścicieli firm, inne – pracowników. Po uchwale Sądu Najwyższego sprawa stała się jednak jednoznaczna. Polskim kierowcom należy się więcej.

Nie ma w Polsce przedsiębiorstwa transportowego, które byłoby w stanie sprostać tak znacznej fali roszczeń wywołanych interpretacją zawartą w uchwale Sądu Najwyższego – alarmuje Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska. Bez odsetek pozwy mogą kosztować firmy ponad 2,5 mld zł, z odsetkami – ok. 3 mld zł.

Pieniądze albo łóżko

Apetyt kierowców na dodatkowe pieniądze zaostrzają tzw. kancelarie parkingowe. Młodzi, bezrobotni prawnicy też bowiem ruszyli w trasy. Zatrzymują się na parkingach, na których nocują tirowcy. Szukają kierowców, którzy jeszcze nie złożyli pozwu. Wyliczają, ile im się należy. I na razie nie chcą żadnej zapłaty. – Policzymy się po wyroku – przekonują. – Niczym nie ryzykujesz. Najłatwiej przekonać tych, którzy zmienili pracodawcę i teraz jeżdżą u innego. Głupi by nie spróbował.

Co czwarta jeżdżąca po Europie ciężarówka ma polską rejestrację. Kierowców tirów jest mniej więcej pół miliona. Liczba pozwów może przekroczyć 300 tys. Chluba polskiej gospodarki – jak lubi mówić o branży transportowej wicepremier Janusz Piechociński – uważa, że nóż w plecy wbili jej polscy politycy. Niejasnymi przepisami, które do tej pory każdy interpretował, jak mu było wygodniej. Już dawno powinny zostać dostosowane do prawa unijnego. Nie ma takiej możliwości, żeby polska firma płaciła ludziom więcej niż niemiecka.

Unijne przepisy mają tę przewagę nad polskimi, że są jednoznaczne. Ryczałt w gotówce należy się kierowcom wtedy, gdy pracodawca nie zapewni im bezpłatnego noclegu. Spanie w ogrzewanej i klimatyzowanej kabinie ciężarówki jak najbardziej w definicji „bezpłatnego noclegu” się mieści. U nich, bo u nas nie. SN stwierdził wyraźnie, że „zapewnienie pracownikowi – kierowcy samochodu ciężarowego odpowiedniego miejsca do spania w kabinie tego pojazdu podczas wykonywania przewozu w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu” w rozumieniu polskich przepisów prawa pracy.

Chociaż więc przepisy są różne, wszyscy kierowcy tirów zachowują się identycznie. W szoferkach śpią zarówno Hiszpanie, jak i Litwini czy Polacy. Teraz za noclegi swoich kierowców ich polscy pracodawcy mają płacić najwięcej, co ich skutecznie z europejskiego rynku wyeliminuje. Radość kierowców obdarowanych przez twórców przepisów też jednak będzie krótkotrwała.

– To, co zrobili Niemcy, żądając od nas, byśmy płacili co najmniej 8,5 euro za godzinę, gdy ciężarówki przejeżdżają tranzytem przez ich kraj, to przy naszych obecnych przepisach małe piwo – kwituje Sławomir Jakubowski, prezes kaliskiej firmy Wega. Angelę Merkel do zmiany niekorzystnych dla nas uregulowań premier Ewa Kopacz namawia dość intensywnie, naszych posłów – nawet nie próbuje.

Sąd Najwyższy uchwałę o ryczałtach dla kierowców wydał w czerwcu 2014 r. Od tej pory branża alarmuje polityków, że igrają z 500 tys. miejsc pracy. Już w lipcu posłowie sejmowej komisji infrastruktury w pełni te obawy podzielili. Zobowiązali rząd do pilnej zmiany złych przepisów. Ale rząd się zmienił. Nowym ministrom zapoznanie się z palącym problemem zajęło trochę czasu. W końcu, 3 marca 2015 r., Łukasz Twardowski, dyrektor Departamentu Transportu Drogowego, poinformował, że „przygotowany został projekt ustawy zmieniający ustawę o czasie pracy kierowców, który w sposób kompleksowy reguluje należności z tytułu podróży służbowych kierowców w ustawie o czasie pracy kierowców i w rozporządzeniach wykonawczych, bez konieczności stosowania kodeksu pracy i rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Po wpisaniu projektu ustawy do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów projekt ten zostanie przesłany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych”.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną