W Polsce dużo funduszy, ale mało inwestycji. Dlaczego?

Nadciąga fala
Aby polskie innowacyjne firmy podbijały świat niczym Facebook czy Uber, potrzebne są fundusze inwestycyjne, powtarzają rząd, eksperci i inwestorzy. Tymczasem, choć namnożyło się funduszy, polskich Facebooków i Uberów jak nie było, tak nie ma.
Inwestowanie w innowacyjne spółki przypomina u nas przerzucanie gorącego kartofla. Chodzi o to, żeby trochę z niego skubnąć, a nie oparzyć się.
Colin Anderson/Getty Images

Inwestowanie w innowacyjne spółki przypomina u nas przerzucanie gorącego kartofla. Chodzi o to, żeby trochę z niego skubnąć, a nie oparzyć się.

materiały prasowe

Najważniejszy powód słabości rynku VC (Venture Capital) w Polsce to jego krótki wiek. Tak naprawdę powstał dopiero kilka lat temu.
pamyhermedia.net/rangizzz/PantherMedia

Najważniejszy powód słabości rynku VC (Venture Capital) w Polsce to jego krótki wiek. Tak naprawdę powstał dopiero kilka lat temu.

DrOmnibus powstał z potrzeby. W Fundacji Hipoterapia szukano skuteczniejszej i atrakcyjniejszej rehabilitacji dla blisko setki podopiecznych: dzieci z autyzmem, zespołem Downa, z porażeniem mózgowym. Zajęła się tym trójka wolontariuszy, każdy z doświadczeniem z biznesu: Bogumiła z agencji reklamowych, Michał z funduszy inwestycyjnych, Kasia ze służby zdrowia. Przez kilka miesięcy sprawdzali, z jakimi narzędziami terapeutycznymi świat wiąże największe nadzieje. Wreszcie pojawił się pomysł stworzenia aplikacji na tablety: z edukacyjnymi grami dla dzieci, które rozwijają umiejętności, oraz systemem monitoringu dla terapeuty i rodziców. W końcu podjęto decyzję o założeniu spółki. – Chcieliśmy stworzyć firmę, która będzie i dobrym biznesem, i będzie odpowiedzialna społecznie – mówi Bogumiła Matuszewska, dziś prezes drOmnibusa.

Przygotowanie aplikacji to koszt kilkuset tysięcy złotych. Przez kilka kolejnych miesięcy szukano funduszy. Oszczędności całej trójki były za małe. Kredyt? Od takich projektów banki trzymają się z daleka. Grant naukowy? Wiąże się z nim zbyt dużo ograniczeń. Najlepszym rozwiązaniem okazały się fundusze Venture Capital (VC). W pomysł zgodził się zainwestować Fundusz Zalążkowy Krakowskiego Parku Technologicznego. Razem z wolontariuszami i fundacją utworzyli firmę drOmnibus. Za pieniądze wyłożone przez fundusz start-up opracował i przetestował produkt. Rok temu aplikacja pojawiła się na rynku. Dziś stosuje ją kilkanaście ośrodków terapeutycznych w Polsce, kolejne chcą ją kupić, a firma planuje dalej rozwijać produkt i przygotowuje się do sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Do tego potrzebne są pieniądze, dlatego zarząd szuka kolejnego funduszu VC, który chciałby w nią zainwestować, tym razem więcej.

Bo niewielu chce ryzykować

Żywot drOmnibusa to wręcz modelowy przykład współpracy między młodą, innowacyjną firmą a funduszem Venture Capital. Po polsku to fundusze podwyższonego ryzyka. Ta nazwa najlepiej określa, czym są VC. Inwestycja w innowacyjną firmę wiąże się z dużymi kosztami i jeszcze większym niebezpieczeństwem, że biznes nie wyjdzie. W taki interes raczej nie wejdzie żaden bank. Za to wejdzie fundusz VC. Oczywiście nie za darmo. W zamian za zastrzyk gotówki, a często też pomoc w rozwoju firmy, dostaje część jej udziałów.

Inwestowanie w innowacyjne spółki przypomina przerzucanie gorącego kartofla. Chodzi o to, żeby trochę z niego skubnąć, nie oparzyć się i przekazać go następnemu, który będzie umiał przyrządzić z niego lepsze danie. Pierwsze chwytają go tzw. fundusze seedowe. Inwestują w najmłodsze projekty, często dopiero na etapie pomysłu. – Naszą rolą jest sprawdzenie modelu biznesowego. Spółka, która od nas wychodzi, nie musi być rentowna, ale musi mieć model biznesowy. Wtedy możemy znaleźć kolejnego inwestora – mówi Marcin Bielówka, prezes FZ KPT. Później projekt przerzucany jest do funduszu inwestującego w start-upy. Potem ten przekazuje go funduszowi specjalizującemu się w dojrzałych projektach. I dalej, aż któryś z inwestorów nie wprowadzi firmy na giełdę albo nie sprzeda udziałów dużej korporacji.

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną