Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Bohater z dykty

Prezydent Indonezji popularniejszy od Obamy

W zeszłorocznych wyborach Joko Widodo dostał 70 mln głosów, 5 mln więcej niż Barack Obama zgromadził w znacznie bardziej ludnych Stanach Zjednoczonych. W zeszłorocznych wyborach Joko Widodo dostał 70 mln głosów, 5 mln więcej niż Barack Obama zgromadził w znacznie bardziej ludnych Stanach Zjednoczonych. Romeo Ranoco/Reuters / Forum
Uśmiechnięty jak Obama, skromny jak Franciszek, z rysem latynopopulizmu, prezydent Joko Widodo chciałby naprawić Indonezję i pogodzić Azję.
Jokowi obiecywał równie wiele jak jego rywale w wyścigu do fotela prezydenta, ale robił to z wdziękiem.Provincial Government of Jakarta/Wikipedia Jokowi obiecywał równie wiele jak jego rywale w wyścigu do fotela prezydenta, ale robił to z wdziękiem.

Do Indonezji na trzy dni przyjeżdżają właśnie liderzy państw Afryki i Azji. Uczczą konferencję sprzed 60 lat. Zapoczątkowała ona Ruch Państw Niezaangażowanych – zrzeszenie krajów, które pozbyły się kolonistów i oficjalnie nie opowiedziały po żadnej ze stron zimnej wojny. Ówczesny gospodarz imprezy, ojciec indonezyjskiej niepodległości, prezydent Sukarno mówił, inaugurując zjazd, że to pierwsza tak ważna konferencja ludzi kolorowych.

Wtedy spotykali się sponiewierani przez Zachód pariasi, teraz na Jawie pokaże się sporo potęg gospodarczych i kilku kandydatów na przynajmniej regionalne mocarstwa.

Polityka 17.2015 (3006) z dnia 21.04.2015; Świat; s. 53
Oryginalny tytuł tekstu: "Bohater z dykty"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >