HCV: większość nie wie, że choruje

Pozbyć się C
Z wirusowym zapaleniem wątroby trudno walczyć, bo przez długi czas przebiega bezobjawowo.
Do zakażeń wirusem HCV dochodzi często w salonach tatuażu.
Reza Estakhrian/Getty Images

Do zakażeń wirusem HCV dochodzi często w salonach tatuażu.

Wirus zapalenia wątroby typu C widziany w mikroskopie elektronowym.
PhD. Dre/Wikipedia

Wirus zapalenia wątroby typu C widziany w mikroskopie elektronowym.

Jak większość Hiszpanów, dr Rafael Bengoa, nie przeoczy żadnego meczu Realu Madryt ani FC Barcelony. Prawdopodobnie jest jednak jedynym kibicem, któremu w trakcie ostatnich rozgrywek pucharowych rzuciła się w oczy nie tylko gra piłkarzy, ale też ich wygląd. – Wypatrzyłem tylko jednego bez tatuażu. Czy pozostali kiedykolwiek zrobili sobie test na wirusa HCV? – pytał podczas konferencji specjalistów zajmujących się wirusowymi zapaleniami wątroby.

Dr Bengoa jest współautorem raportu poświęconego epidemii HCV (hepatis C virus). Wynika z niego, że aż 75 proc. zakażonych o tym nie wie. To nie tylko narkomani stosujący niejałowe igły i strzykawki, ale na przykład amatorzy upiększeń ciała, którzy w salonach tatuażu lub piercingu nieświadomie padają ofiarą infekcji. – Za większość zakażeń wirusowym zapaleniem wątroby typu C odpowiada nieostrożność, więc walka z tą epidemią powinna się zaczynać od profilaktyki – grzmiał na europejskim zjeździe lekarzy chorób zakaźnych Rafael Bengoa. W przeszłości był ministrem zdrowia Kraju Basków, a obecnie kieruje wydziałem zdrowia w Deusto Bussines School w Bilbao i San Sebastian. To właśnie pod auspicjami tej uczelni powstała biała księga na temat zakażeń wirusem HCV, uwidoczniając różnice, jakie dzielą świat w podejściu do tego problemu.

Co więc zrobiłby dr Bengoa na miejscu polskiego ministra zdrowia, aby poprawić sytuację? A nie wygląda ona dobrze: według statystycznych szacunków u ok. 230 tys. osób występuje aktywne zakażenie, jednak 85 proc. nie zdaje sobie z tego sprawy. Naszą specyfiką jest też to, że w przeciwieństwie do Europy Zachodniej, gdzie do zakażeń HCV dochodzi dziś najczęściej wśród osób przyjmujących narkotyki drogą dożylną, za większość zakażeń odpowiada służba zdrowia, w której nieprzestrzegane są procedury higieny. – Polska należy do krajów, gdzie do tej pory nie ma narodowej strategii walki z wirusem HCV – mówi Bengoa. – Więc od tego bym zaczął, bo bez zaplanowanej kontroli zakażeń i świadomości, na co warto wydawać pieniądze, nic w polityce zdrowotnej się nie uda.

Hiszpański doradca być może nie wie, że Polska Grupa Ekspertów HCV, zawiązana w czerwcu 2004 r., już 10 lat temu przygotowała Narodowy Program Zwalczania Zakażeń HCV, który przekazano Ministerstwu Zdrowia. Przy okazji przewietrzania ministerialnych gabinetów był aktualizowany i uzupełniany. I choć w pierwotnej wersji jego finał zaplanowano na 2013 r., jeszcze się nie rozpoczął!

Nie mam wątpliwości, że realizacja strategii zwiększyłaby wykrywalność zakażeń – mówi Barbara Pepke, która jest liderką koalicji hepatologicznej, grupującej pięć organizacji pacjentów zmagających się z infekcjami HCV. – Dziś swój status zna jedynie 30 tys. chorych. Pozostali żyją w nieświadomości, choć pewnie wielu z nich wymagałoby już leczenia. Tego właśnie boi się ministerstwo, wstrzymując uruchomienie programu: jak zapewnić terapię wszystkim potrzebującym?

Gdzie jest narodowy program?

Narodowe programy walki z HCV mają m.in. Brazylijczycy, Chińczycy, Australijczycy, Kanadyjczycy, Amerykanie, a w Europie: Czesi, Austriacy, Szkoci, Francuzi i Hiszpanie, którzy swoją strategię przygotowali niedawno w ekspresowym tempie trzech miesięcy. Tym śladem chce pójść teraz Rumunia – kraj, jak wiadomo, dość biedny, z niedoinwestowaną ochroną zdrowia, gdzie potrzebę szybkiego przygotowania narodowego programu uzasadnia się… koniecznością wyhamowania wzrostu wydatków. – Nas po prostu nie stać na to, by w 2030 r. koszty rozpoznawania i leczenia HCV podwoić – argumentują rumuńscy eksperci. – A takie są prognozy, jeśli nie zainwestujemy i nie zaczniemy racjonalnie mierzyć się z tym problemem.

Czytaj także

Co nowego w nauce?

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną