Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nauka

Przyczepa Ecocapsule, słuchawki Sennheiser MX 686G, Kindle Paperwhite

Techno echo. Przegląd nowości technicznych

Kindle Paperwhite. Nowy czytnik Amazona. Kindle Paperwhite. Nowy czytnik Amazona. materiały prasowe
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych), urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Ecocapsule ustawić można na środku pustkowia, na plaży, na klifie, na łące, z dala od sieci elektrycznej i ludzkich siedzib – by żyć i pracować w całkiem komfortowych warunkach.materiały prasowe Ecocapsule ustawić można na środku pustkowia, na plaży, na klifie, na łące, z dala od sieci elektrycznej i ludzkich siedzib – by żyć i pracować w całkiem komfortowych warunkach.

Słowacka ekokapsuła

Lubimy takie pomysły w tej rubryce – stymulujące, świeże, choć na pierwszy rzut oka nieco jakby na wyrost. Grupa młodych i prawdopodobnie miłych (bo skąd niby nazwa Nice Architects?) architektów ze Słowacji zaprezentowała niedawno prototyp obiektu o nazwie Ecocapsule. Jest to rodzaj supernowoczesnej przyczepy kempingowej, tym jednak różniącej się od tradycyjnej, że samowystarczalnej energetycznie, eleganckiej i pozbawionej kółek. Tę kształtem zbliżoną do 4,5-metrowego otoczaka kapsułę ustawić można na środku pustkowia, na plaży, na klifie, na łące, z dala od sieci elektrycznej i ludzkich siedzib (lub na terenie dotkniętym klęską żywiołową) – by żyć i pracować w całkiem komfortowych warunkach. Energię generuje wiatrak (maksymalnie 750 W) oraz panele słoneczne (maksymalnie 600 W). Jej nadmiar lub zapas gromadzony jest w akumulatorach. Wewnątrz jest składane łóżko dla dwojga, mały stół do pracy i posiłków, miniaturowa łazienka i ekologiczna toaleta – zaopatrywane w wodę dzięki sprytnemu systemowi pozyskiwania wody deszczowej. Wszystko to zaprojektowane zostało z najwyższą kulturą estetyczną z lekkich i nowoczesnych materiałów, czego pozazdrościłby niejeden Szymon Słupnik.

Oczywiście w kraju, gdzie kradną nawet stare grabie z szopy na narzędzia, naturalne jest pytanie, jakim łańcuchem i do jakiego drzewa należałoby przykuć ekokapsułę. Ale my patrzymy w przyszłość dość optymistycznie – zmieniają się technologie, może i obyczaje też się zmienią? A jeśli nie, zawsze można zapakować kapsułę w kontener (zaprojektowano ją z myślą o tym właśnie środku transportu), kontener na statek i tak dalej – wbrew pozorom pełno jest miejsc, gdzie jeszcze nas, rodaków, nie było.

Polityka 30.2015 (3019) z dnia 21.07.2015; Nauka; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Przyczepa Ecocapsule, słuchawki Sennheiser MX 686G, Kindle Paperwhite"
Reklama