Czy w Polsce dojrzewa nowy konflikt pokoleń? Czy ma on wpływ na polityczne życie kraju? W wyborczym sezonie postanowiliśmy to zbadać.
Kilka lat starań, kilka projektów – i wielka obawa, że prace nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty znów ugrzęzną z powodu sejmowej obstrukcji.
Prezydent ogłosił, że wybory parlamentarne odbędą się 25 października. Prokuratura natomiast poinformowała, że akt oskarżenia w tzw. aferze podsłuchowej będzie gotowy we wrześniu.
Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? To pytanie z wrześniowego referendum. Co by tu odpowiedzieć? Przyjrzyjmy się niebezpiecznym związkom polityki z pieniędzmi.
Z prof. Henrykiem Domańskim, socjologiem, o tym, kto, co i gdzie w Polsce jada, i jak zawartość talerza wyznacza status społeczny.
Przechrzczenie dopalaczy na narkotyki nie rozwiąże żadnego poważnego problemu. Każdy, kto to obiecuje, jest albo naiwny, albo kłamie.
Przynależność Polaków do Kościoła rzymskokatolickiego staje się coraz bardziej umowna. Około 3,5 mln osób nie identyfikuje się z żadną sformalizowaną religią. Ale w coś wierzą. Pytanie: w co?
Syryjscy uchodźcy, którzy za sprawą Fundacji Estera półtora tygodnia temu przyjechali do Polski, z jednej wojny zupełnie nieświadomie trafili w sam środek innej. Światopoglądowej.
Rozmowa ze Zbigniewem Sagańskim, inspektorem PIP, o wielkiej fikcji, czyli jak się egzekwuje w Polsce prawo pracy.
Bohater skandalu biznesowego traci najpierw twarz, a potem pieniądze. Na skandalu kontrolowanym można jednak zarobić. Pod warunkiem że afera nie wymknie się spod kontroli.
W sierpniu zostanie udostępniona druga nitka Kanału Sueskiego, a za kilka miesięcy Kanał Panamski otworzy nowe, większe śluzy. Oba ostro konkurują o gigantyczny ruch transportowy między Chinami i Ameryką.
Jak ocenić peerelowską industrializację i dzisiejszy stan uprzemysłowienia Polski? Kontynuujemy dyskusję.
Otwarcie Iranu na świat, tak jak w przypadku Kuby, nie zaowocuje od razu zmianą reżimu i demokratyzacją państwa, ale uwolni procesy nie do powstrzymania. To być może będzie największa historyczna zasługa Obamy.
Znudzona Ukrainą i kryzysem walutowym Europa zupełnie zapomina o Bałkanach. A te są jak wiązka granatów podwieszona pod miękkie podbrzusze kontynentu.
Za sprawą Grecji Niemcy toczą najważniejszą debatę od lat: czy to dobrze, że staliśmy się sędziami Europy i dlaczego znów zaczynamy budzić strach?
Czesi wpadli właśnie w religijną ekstazę, co im się raczej rzadko zdarza. Powód? 600. rocznica spalenia na stosie religijnego reformatora Jana Husa.
Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto ogłosił na Twitterze, że najpotężniejszy baron narkotykowy świata Joaquin „El Chapo” Guzman został ponownie schwytany przez siły bezpieczeństwa Meksyku.
Wbrew „Rocie” Marii Konopnickiej ludzie od zarania dziejów rzucają ziemię, skąd ich lud.
Dla Tadeusza Konwickiego był to „pomnik pychy, statua niewolności”. 22 lipca 1955 r. otworzył podwoje warszawski Pałac Kultury i Nauki, reklamowany jako „dar narodów radzieckich dla polskiego narodu”.
Po raz pierwszy w dziejach ujrzeliśmy z bliska oblicze Plutona. Co prawda został pozbawiony statusu planetarnego, ale wkracza na czołówki mediów za sprawą zdumiewających obserwacji przeprowadzonych przez sondę New Horizons.
Na rynku pojawia się mnóstwo nowych, mniej lub bardziej użytecznych (i zrozumiałych), urządzeń. Ta rubryka, mamy nadzieję, choć trochę pomoże zorientować się w tym gąszczu.
Genetyka pomaga zrozumieć tajemnice medycyny. Polska medycyna wciąż za mało z tej pomocy korzysta.
Propozycja dla widzów unikających typowo letniego repertuaru.
Niezbyt wyszukana komedia Szekspira, z akcją osnutą wokół damsko-męskich intryg.
To jeden z tych wykalkulowanych, opartych na szantażu emocjonalnym, przesłodzonych spektakli, które stają się hitami West Endu czy Broadwayu.
Poznańska wystawa stawia wyraźną i ciągle radykalną, mimo kilkudziesięcioletniej tradycji, tezę: tańcem może być wszystko.
Książka przygotowana na 60. urodziny PKiN.
Ot, literacki bibelocik, kryminalna ramotka do przeczytania w jeden wakacyjny wieczór i zapomnienia.
Pomysł takiej książeczki jest wart zaszczepienia w innych miastach.
Książka dla małych, dużych i całkiem dużych.
Można tę książkę potraktować jako wprowadzenie w sztukę, i to od razu w czterech językach.
Intymne tonacje, charakterystyczne dla „sypialnianych twórców”.
Z nadzieją czekamy na kolejne dokonania Ceha Jointa.
Znakomite i nowatorskie formalnie, mimo, paradoksalnie, wykorzystania zarzuconej przez twórców gier dwie dekady temu techniki FMV (Full Motion Video).
Struktura otwartego świata pozwala na pełną przygód włóczęgę po obrzeżach fabuły, najlepiej Batmobilem, pełniącym tu ważną rolę.
Dla miłośników tego uniwersum to atrakcja nie do przeoczenia.
Aż 22 canneńskie tytuły trafiły do programu 15. edycji wrocławskiej imprezy.
Zaczynali w australijskich pubach i knajpach ze striptizem, by po latach ekscytować tłumy zgromadzone na stadionach. 25 lipca na Stadionie Narodowym zagra AC/DC.
Zakup TVN przez Scripps Networks Interactive wciąż wzbudza emocje. Kim jest nowy właściciel 22 proc. polskiego rynku telewizyjnego i co zrobi z TVN?
Rozmowa z artystą wizualnym Zbigniewem Liberą o sztuce krytycznej, złamanej karierze i filmie fabularnym „Walser”, którego premiera odbędzie się na festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Rozmowa z fotografem Janem Brykczyńskim, który w swojej książce „The Gardener” pokazał ludzi tworzących z niczego miejskie ogrody.
Dopiero przy bliższym spotkaniu z Tour de France widać, skąd się bierze legenda tego wyścigu i dlaczego budzi on takie emocje.
Czy jest normalne, żeby opozycja podsłuchiwała rząd, a nie odwrotnie?
Największą bodaj potrzebą świnki jest niebycie miętolonym przez dzieci.
Coraz silniej rozbrzmiewa postulat porzucenia w naszym kraju sporów, konfrontacji i przejścia do dialogu.
Tylko 28 proc. Polaków poszłoby dziś na wybory. Tak przynajmniej pokazuje najnowszy sondaż.
Rezerwaty dzikiej zwierzyny i piaszczyste plaże są dla Kenii tym, czym pola naftowe dla Arabii: żyłą złota. Tylko dawni właściciele tych ziem klepią biedę.