Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Japonia zrywa z pacyfizmem

Konserwatywne kręgi w Japonii, popierające premiera i domagające się budowy przeciwwagi dla rosnących Chin, są zachwycone. Konserwatywne kręgi w Japonii, popierające premiera i domagające się budowy przeciwwagi dla rosnących Chin, są zachwycone. Issei Kato/Reuters / Forum

Chce tego premier Shinzō Abe, który forsuje ustawy pozwalające japońskim żołnierzom brać udział w zagranicznych operacjach zbrojnych. W myśl narzuconej przez Amerykanów powojennej konstytucji, tzw. siłom samoobrony (dziewiąta siła militarna globu) wolno jedynie bronić kraju albo co najwyżej uczestniczyć w pokojowych misjach humanitarnych. Ustawy głosowane w parlamencie mają otworzyć drogę do zbrojnej samodzielności, by Japonia mogła np. pójść z odsieczą napadniętemu sojusznikowi.

Polityka 30.2015 (3019) z dnia 21.07.2015; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 10

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022