Chrześcijańscy emigranci z Syrii już w Polsce

Wyznania Syryjczyków
Syryjscy uchodźcy, którzy za sprawą Fundacji Estera półtora tygodnia temu przyjechali do Polski, z jednej wojny zupełnie nieświadomie trafili w sam środek innej. Światopoglądowej.
Jedna z pierwszych syryjskich rodzin wziętych pod opiekę za pośrednictwem Fundacji Estera. Tuż po przyjeździe na lotnisku w Warszawie.
Marcin Obara/PAP

Jedna z pierwszych syryjskich rodzin wziętych pod opiekę za pośrednictwem Fundacji Estera. Tuż po przyjeździe na lotnisku w Warszawie.

Głogówek w woj. opolskim. Dom, w którym mieszka jedna z syryjskich rodzin.
Marta Mazuś/Polityka

Głogówek w woj. opolskim. Dom, w którym mieszka jedna z syryjskich rodzin.

Nie ma ostatnio dnia, aby do internatu szkoły specjalnej w Głogówku, w woj. opolskim, nie próbowali dostać się jacyś dziennikarze. To właśnie tu, w pokoju użyczonym tymczasowo przez starostwo powiatowe, mieszka od półtora tygodnia jedna z 60 sprowadzonych do Polski przez Fundację Estera i rozlokowanych niemal po całym kraju rodzin syryjskich uchodźców. Ojciec Shadi (43 lata), matka Meryem (40 lat) i trójka dzieci (16, 14 i 12 lat).

Lokalnie: pierwsze kontakty

Dziennikarze są spragnieni jakiegoś pozytywnego przykładu polskiej otwartości i gościnności względem przybyszów. Nie mają jednak umiaru. Przyjeżdżają bez zapowiedzi, sami wchodzą do internatu, zaczepiają niezaaklimatyzowanych jeszcze w nowej rzeczywistości członków rodziny, którzy łamaną angielszczyzną próbują odpowiadać na pytania. Aż trzeba było wywiesić na drzwiach kartkę: „Ze względów bezpieczeństwa i prawa emigracyjnego wszelkie kontakty mediów z syryjską rodziną muszą spełnić wolę rodziny, Fundacji Estera oraz wolontariuszy – w tym celu prosimy o kontakt na numer…”.

Numer kontaktowy jest do Dominika, 27-letniego kulturoznawcy i twórcy scenografii teatralnych, reprezentanta nieformalnej grupy wolontariuszy Głogówek Bezpieczna Przystań. Czując odpowiedzialność za bezpieczeństwo i dobrostan swoich gości, ostrożnie porcjuje im kontakty z przedstawicielami mediów, ale akurat dzisiaj zezwala na widzenie. Usadowiony centralnie na wielkiej kanapie Shadi, ojciec rodziny, za pośrednictwem tłumacza, również Syryjczyka, odpowiada więc na pytania.

– Wiemy już, że są państwo chrześcijanami. W Syrii jest jednak cała paleta Kościołów. Z jakiego konkretnie pan jest Kościoła? – zagaduje Shadiego dziennikarz lokalnej katolickiej gazety.

Globalnie: przygotowania

Nie muzułmanie, tylko sprawdzeni i bezpieczni chrześcijanie – to od początku przewodnie hasło Fundacji Estera, pomysłodawcy sprowadzenia Syryjczyków do Polski. Wszystko zaczęło się pod koniec 2014 r., kiedy do Miriam Shaded, założycielki fundacji i córki pastora z polsko-syryjskiej rodziny, zgłosili się protestanccy duchowni z Syrii, z prośbą o przyjęcie przez Polskę 1,5 tys. osób; chrześcijan prześladowanych przez bojowników Państwa Islamskiego, zawłaszczającego stopniowo coraz większe obszary kraju pogrążonego od 2011 r. w wojnie domowej. Jej skutkiem, według statystyk UNHCR, jest już ponad 4 mln uchodźców i 7,6 mln tych, którzy porzucili swoje domy.

– Od dawna chciałam zaangażować się w pomoc Syryjczykom, jednak myślałam, że nastąpi to później, gdy ustabilizuje się trochę moje życie zawodowe. Apel duchownych wszystko przyspieszył, sytuacja chrześcijan w Syrii ciągle się pogarszała, musiałam więc zacząć działać. Spodziewałam się jednocześnie, że negocjacje z polskimi władzami nie będą łatwe – opowiada Miriam Shaded.

Wyposażona w statystyki ofiar wojny domowej oraz regularnie aktualizowaną stronę facebookową z doniesieniami o przestępstwach dokonywanych na chrześcijanach, ruszyła na początku 2015 r. do ofensywy medialnej oraz na spotkania z przedstawicielami instytucji państwowych. O ile w społeczeństwie pomysł od razu zyskał spore poparcie – choć w internetowych komentarzach przewijały się od czasu do czasu obawy, czy to aby jednak nie zamaskowana próba stworzenia w Polsce islamskich bojówek – o tyle z poparciem władz, zgodnie z przewidywaniami Shaded, było dużo trudniej.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną