Historia

Wszyscy jesteśmy bieżeńcami

Wędrówki ludów trwają nieprzerwanie

Emigranci z Europy Wschodniej na pokładzie statku zbliżającego się do Nowego Jorku, ok. 1900 r. Emigranci z Europy Wschodniej na pokładzie statku zbliżającego się do Nowego Jorku, ok. 1900 r. Universal History Archive / BEW
Wbrew „Rocie” Marii Konopnickiej ludzie od zarania dziejów rzucają ziemię, skąd ich lud.
10 mln ludzi musiało opuścić swoje domy po utworzeniu Pakistanu jako odrębnego od Indii kraju, 1947 r.Margaret Bourke-White/Getty Images 10 mln ludzi musiało opuścić swoje domy po utworzeniu Pakistanu jako odrębnego od Indii kraju, 1947 r.

Według komisarza ONZ ds. spraw uchodźców w 2013 r. został pobity rekord. 3,2 proc. ludzkości – 232 mln ludzi – nie mieszka w krajach swego urodzenia, o 60 mln więcej niż na początku XXI w. W obu Amerykach 72 mln, w Azji – 71 mln. Około połowy bieżeńców osiadło w dziesięciu krajach – w USA 45 mln, w Rosji 11 mln, w Niemczech 9,8 mln, a następnie w: Arabii Saudyjskiej, Emiratach, Wielkiej Brytanii, Francji, Kanadzie, Australii, Hiszpanii. Emigrują głównie Azjaci i Latynosi.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Ożywianie mózgu po śmierci i transplantacja głowy. Czy istnieją granice neuronauki?

Badaczom udało się wznowić niektóre funkcje mózgów pobranych od świń, a inny naukowiec chciałby przeprowadzić transplantację ludzkiej głowy.

Piotr Rzymski
22.04.2019
Reklama