Polacy często latami tkwią w tymczasowości. Zresztą jak tu się zorientować w norweskiej polityce, gdy prawica broni imigrantek przed norweskimi macho i wspiera społeczność LGBT, „Lewica” jest liberalna, a miejscowi populiści to „Partia Postępu”.
Do szukania bezpiecznej przystani poza Polską skłoniła ich przede wszystkim sytuacja polityczna w kraju i obawa przed wyjściem z Unii. Na swój drugi dom wybierają ciepłe europejskie kraje.
Norwegia traci na atrakcyjności wśród tych Polaków, którzy wybrali ją tylko z powodów finansowych. Chętnie zarobią, ale nawet po wielu latach emigracji mówią, że język, ustrój, kultura są dla nich wyzwaniem.
Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.
Jesteś zamknięty w domu, trwa pandemia, a prezydent twojego kraju mówi ci, że nie jesteś człowiekiem. Jak miałam się czuć? – mówi 31-letnia Marta, która kilka miesięcy temu wyemigrowała ze swoją dziewczyną do Berlina.
Ilia Erenburg mówił o nim: najlepszy dziennikarz świata. Nawet ci, którzy go nienawidzili, przyznawali, że był wyjątkowy, niepowtarzalny.
Wojciech Karpiński ostatnie 40 lat życia spędził na emigracji, zmarł 18 sierpnia. Jak to możliwe, że bycie szlachetnym i wybitnym nie musi się przekładać na bycie znanym?
Pierwszą polityczną ofiarą dubeltowego kryzysu – migracyjnego i epidemiologicznego – który właśnie nadciąga nad Europę, może być układ z Schengen.
Wielka Brytania zapowiada reformę polityki imigracyjnej. Zamiast naboru według potrzeb rynku będzie casting na fajnego sąsiada.
Ambasador RP w Londynie zaapelował do Polaków na Wyspach, aby w związku z brexitem rozważyli powrót do kraju. Czy na tym ma polegać odpowiedzialność państwa za obywateli na emigracji?