Świat

Iran wraca

Teheran wychodzi z izolacji w zamian za ustępstwa atomowe

Prezydent Iranu Hassan Rouhani po podpisaniu porozumienia stał się bohaterem wielu Irańczyków. Ale na jak długo? Prezydent Iranu Hassan Rouhani po podpisaniu porozumienia stał się bohaterem wielu Irańczyków. Ale na jak długo? Ahmad Halabisaz/Xinhua/Reuters / Forum
Otwarcie Iranu na świat, tak jak w przypadku Kuby, nie zaowocuje od razu zmianą reżimu i demokratyzacją państwa, ale uwolni procesy nie do powstrzymania. To być może będzie największa historyczna zasługa Obamy.
Ministrowie spraw zagranicznych Chin, Francji, Niemiec, Unii Europejskiej, Iranu, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ogłaszający zakończenie rozmów.Bundesministeium fur Europa/Wikipedia Ministrowie spraw zagranicznych Chin, Francji, Niemiec, Unii Europejskiej, Iranu, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych ogłaszający zakończenie rozmów.

Konferencja w Jałcie trwała osiem dni, w Poczdamie – 17. Natomiast negocjacje nuklearne z Iranem w Wiedniu ciągnęły się przez 22 doby, nie licząc wcześniejszych zalotów dyplomatycznych. Ale trudno się dziwić: Amerykanie i Irańczycy oficjalnie nie rozmawiali ze sobą przez trzy i pół dekady. A tu nagle zamknięto ich w jednym hotelu na ponad trzy tygodnie, podczas których obie strony musiały przejść błyskawiczny kurs, jak jest widziany świat z drugiej strony.

1.

Polityka 30.2015 (3019) z dnia 21.07.2015; Świat; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Iran wraca"

Warte przeczytania

Czytaj także

Społeczeństwo

Jak rozpoznać depresję u dzieci?

Niedawno pisaliśmy o niewydolnym systemie pomocy dla najmłodszych, którzy coraz częściej zmagają się z problemami psychicznymi. Jak działać, gdy system nie działa? – pytamy Lucynę Kicińską z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, koordynatorkę telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.

Joanna Cieśla
09.04.2019