Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Pocztówki z Plutona

Misja sondy New Horizons wykonana

Pierwsze zdjęcie o takiej jakości wykonane na krańcach Układu Słonecznego. Pierwsze zdjęcie o takiej jakości wykonane na krańcach Układu Słonecznego. NASA
Po raz pierwszy w dziejach ujrzeliśmy z bliska oblicze Plutona. Co prawda został pozbawiony statusu planetarnego, ale wkracza na czołówki mediów za sprawą zdumiewających obserwacji przeprowadzonych przez sondę New Horizons.
Wycinek obrazu Plutona o szerokości odpowiadającej ok. 250 km jego powierzchni.NASA Wycinek obrazu Plutona o szerokości odpowiadającej ok. 250 km jego powierzchni.

Na czarnym, stale rozgwieżdżonym niebie Plutona dominuje Słońce. Z odległości blisko 6 mld km wygląda jak punkt, jednak wciąż kłuje w oczy swym blaskiem. Największym obiektem jest za to Charon – księżyc wypełniający obszar o widomej średnicy 11 tarcz ziemskiego Księżyca w pełni. 14 lipca 2015 r. niebo Plutona ożywiło sunące majestatycznie światełko. Po raz pierwszy dotarł tam statek kosmiczny wysłany z Ziemi. Nazywa się New Horizons.

W styczniu 2006 r. sonda startowała ku pełnoprawnej, dziewiątej planecie Układu Słonecznego, a doleciała do… planety karłowatej.

Polityka 30.2015 (3019) z dnia 21.07.2015; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Pocztówki z Plutona"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022