Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Angela z domalowanym wąsem

Greckie rozterki niemieckiej duszy

Angela Merkel nie zradykalizowała Europy; znalazła równowagę między oburzonymi z północy i południa. Angela Merkel nie zradykalizowała Europy; znalazła równowagę między oburzonymi z północy i południa. Aleph / Wikipedia
Za sprawą Grecji Niemcy toczą najważniejszą debatę od lat: czy to dobrze, że staliśmy się sędziami Europy i dlaczego znów zaczynamy budzić strach?
Frankfurt, manifestacja solidarności z Grekami. Nie wszyscy Niemcy są wściekli na Greków.Kai Pfaffenbach/Reuters/Forum Frankfurt, manifestacja solidarności z Grekami. Nie wszyscy Niemcy są wściekli na Greków.

Na jednej z greckich karykatur niemiecki minister finansów wisi na stryczku razem ze swym wózkiem inwalidzkim. Na drugiej zapowiada w mundurze Wehrmachtu, że z tłuszczu Greków chce zrobić mydło. Na trzeciej jego wózek ma czołgowe gąsienice. Wolfgang Schäuble to już nawet nie zły policjant hamowany w Brukseli przez dobrego policjanta – prezydenta Francji, ale ucieleśnienie wstrętnego Niemca, który najechał w 1941 r. Grecję, potem nie zapłacił odszkodowań, wciągnął kraj w długi, a teraz zdziera ostatnią koszulę.

Polityka 30.2015 (3019) z dnia 21.07.2015; Świat; s. 49
Oryginalny tytuł tekstu: "Angela z domalowanym wąsem"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Od SB do NATO i UE

Książka amerykańskiego dziennikarza Johna Pomfreta pokazuje, jak po 1989 r. solidarnościowe władze z pomocą byłych szpiegów SB otworzyły nam drzwi na Zachód.

Grzegorz Rzeczkowski
17.01.2022