Nauka

Cała Polska walczy z barszczem

Śmiertelnie trująca roślina rozprzestrzenia się po Polsce

Barszcz odradza się szybko, jego wytępienie wymaga kompleksowego stosowania metod mechanicznych i chemicznych, najlepiej dwa razy do roku, i to przez kilka lat z rzędu. Barszcz odradza się szybko, jego wytępienie wymaga kompleksowego stosowania metod mechanicznych i chemicznych, najlepiej dwa razy do roku, i to przez kilka lat z rzędu. Andrzej Sidor
Lato 2015 – kajakarze pokonujący szlak z biegiem Rospudy nie wierzą własnym oczom. Nie tylko brzegi słynnej rzeczki, ale i piaszczyste wysepki pokrywa osławiony barszcz Sosnowskiego. Niby próbujemy go tępić, ale upał daje mu przewagę.
Uszkodzenia skóry po kontakcie z barszczem.Ivo Kruusamägi/Wikipedia Uszkodzenia skóry po kontakcie z barszczem.

Nie wolno dotykać długich liści, a tym bardziej wąchać wielkich kwiatów. Lepiej obchodzić barszcz szerokim łukiem, bo parzy także na odległość. Zwłaszcza w bezwietrzny upał wydziela całe chmury olejków eterycznych. Wejście w nie i oddychanie niewidzialnymi oparami (nie tylko bezpośredni kontakt z rośliną) jest groźne dla zdrowia. Turyści piesi i rowerzyści są w gorszej sytuacji, kiedy znajdą się przy dużych skupiskach barszczu kaukaskiego. Szacuje się, że zajął dziś w dolinie Rospudy już ok.

Polityka 34.2015 (3023) z dnia 18.08.2015; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Cała Polska walczy z barszczem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Świat

PiS wprowadza „ruski ład”? Polska spiera się z UE, Kreml klaszcze

„Ruski ład” w Polsce to scenariusz, któremu Kreml kibicuje od lat. Zresztą do tej pory prognozy Rosjan sprawdzają się co do joty. Co to oznacza? Że Polska z Unii formalnie wprawdzie nie wystąpi, ale osunie się na jej peryferie.

Agnieszka Bryc
22.07.2021