Opis krajowych obyczajów wczasowych w drugiej dekadzie XXI w., sporządzony na podstawie badań naukowych, relacji medialnych oraz obserwacji własnych.
Ewa Kopacz znalazła się w przełomowym punkcie. Ale jeśli nawet dostrzegła cień szansy na dogonienie PiS, musi jeszcze zmobilizować Platformę, która już zaczęła się układać do opozycyjnego snu.
Brak wody doprowadził do upadku niejedną cywilizację. W Polsce mamy jej coraz mniej, a coraz więcej dotkliwych susz. Gwałtowne ulewy wcale nie poprawiają sytuacji.
Gorące lato co prawda zapowiadano, ale bardziej odnosiło się to do polityki niż pogody.
Polscy kierowcy nie mogą się nadziwić. Dlaczego paliwo pozostaje drogie? Powodów jest kilka.
Każda kolejna ekipa rządząca reformuje publiczną służbę zdrowia po swojemu, od nowa. Zyskuje kilka miesięcy, po czym okazuje się, że się nie poprawiło. Ciągle jest źle, ale inaczej. PiS idzie jeszcze dalej, zapowiada rewolucję, czyli powrót do stanu sprzed 1999 r. Pomoże?
Motorniczy Krzysztof od dekady randkuje z pedofilami, żeby ich wystawić policji. To było najgorętsze operacyjnie lato.
Rozmowa z dr. Wiesławem Czernikiewiczem, terapeutą osób o skłonnościach pedofilskich, o źródłach i odmianach tego zaburzenia oraz o tym, jak to leczyć.
„Czerpanie przyjemności z samego zabijania zwierząt jest chore, niemoralne i niegodne chrześcijanina” – napisał ostatnio na forum rozmawiamy.jezuici.pl jeden z ojców. Jednak chyba nigdy w historii polowania nie miały tak ostentacyjnej katolickiej otoczki jak dziś.
Co weekend – setki festiwali, festynów i pikników. Ale uczestnicy sołeckiego święta w Babie nigdy nie spotkają się z widzami Open’era. Mają też coraz większy kłopot z ich zrozumieniem. Bo zabawa dzieli Polskę nie mniej niż polityka.
Dlaczego akurat w sprawie in vitro Kościół zajmuje tak niezwykle ostre stanowisko i tak bardzo je nagłaśnia?
Europa Zachodnia już dawno odkryła, że spokojniejsza jazda w miastach pomaga nie tylko pieszym. Czy w Polsce wyrosną przyjazne przestrzenie, gdzie samochód jest dodatkiem, a nie królem? Pierwsze pomysły już są.
Szykuje się bitwa o handel. Kto ma walczyć, z kim i o co?
Z dnia na dzień okazało się, że w Ostrowicach wszystko – drogi, woda, szkoła, świetlica – było na kredyt. Więc teraz ratują się tak jak Grecja. A jak się nie uda, gmina jako pierwsza w historii zniknie z mapy kraju.
Przeciętna długość życia Polaków wydłuża się. Za 20 lat – według prognoz GUS – osoby w wieku 65 lat i starsze będą stanowiły 23 proc. całej populacji. Będą potrzebowały od państwa wsparcia. Gwarantem są ubezpieczenia społeczne.
Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, czy żyjesz w wolnym kraju – przekonują zwolennicy tezy, że globalizacja produkcji żywności zaczyna zagrażać naszej suwerenności.
Terroryści z Państwa Islamskiego i zbuntowani islamiści w Libii handlują ropą naftową i paliwami. To naftowy czarny rynek finansuje ich armie.
Spalenie palestyńskiego dziecka na Zachodnim Brzegu wstrząsnęło Izraelem, ale go jeszcze nie zniszczyło. A to jest dalekosiężny cel domniemanych sprawców tej zbrodni.
Francuzi zerwali kontrakt na sprzedaż Rosji okrętów wojennych, ale uważali, by nikogo to w Moskwie zbytnio nie zabolało.
Wśród słynnych 21 postulatów sformułowanych przez strajkujących w Gdańsku w sierpniu 1980 r. najważniejszy był pierwszy – dotyczący wolnych związków zawodowych. I o niego toczył się najostrzejszy spór z władzą.
Dziś wiemy, że sam Curzon miał niewiele wspólnego z linią Curzona. Był dzieckiem światowego Imperium Brytyjskiego i w sprawach Europy Wschodniej orientował się słabo.
Lato 2015 – kajakarze pokonujący szlak z biegiem Rospudy nie wierzą własnym oczom. Nie tylko brzegi słynnej rzeczki, ale i piaszczyste wysepki pokrywa osławiony barszcz Sosnowskiego. Niby próbujemy go tępić, ale upał daje mu przewagę.
O tym, do czego zdolny jest umysł szympansa, opowiada prof. Tetsuro Matsuzawa, dyrektor Primate Research Institute w Kioto i jeden z najwybitniejszych badaczy tych małp.
Grecy cenili malarstwo bardziej niż rzeźbę, ale rzymskim freskom dekorującym domy bogaczy bliżej było do rzemiosła niż sztuki. Wartość artystyczna miała mniejsze znaczenie niż manifestacja przynależności do elity antycznego świata.
Rozkoszny pastisz telewizyjnego widowiska sprzed pół wieku.
Wyrafinowanej widowni może nie zachwyci, ale dla wielu okaże się przyjemnym zaskoczeniem.
Świetnie zaaranżowana wystawa z doskonałym katalogiem.
W postaci człowieka te od 400 mln lat największe drapieżniki wodne spotkały największego wroga. I w człowieku mogą znaleźć obrońcę.
Manifest polityczny, nawołując do snu jako buntu. Aż trudno potem beztrosko zmrużyć oko.
Trudno o bardziej literacko zagospodarowany temat niż macierzyństwo – tutaj ukazane mniej tradycyjnie, bo jako doświadczenie ekstremalne.
Wojenni weterani wspominają swoich kolegów, którzy do ZSRR wrócili w cynkowych trumnach.
Czekaliśmy na tę płytę prawie dwa lata i wreszcie się doczekaliśmy.
Tytuł tego zebranego w czteropłytowym boksie zbioru słusznie sugeruje coś elitarnego, ale zarazem powszechnego.
Muzyka ta jest niezwykle pogodna, niesie dobrą energię i ciepło.
Gęsta od pomysłów i bardzo fabularna płyta.
Zeszłoroczny Literacki Sopot, poświęcony literaturze rosyjskiej, był wielkim sukcesem, a w tym roku tematem wiodącym będą Czechy.
Mija czas kameralnych pomników-ławeczek. Wracamy do monumentów pełnych krwi, łez i cierpień, spod znaku patriotycznej pamięci. A pomnik postawić dziś w Polsce nietrudno.
Książkę „Co nas nie zabije” Davida Lagercrantza 27 sierpnia będzie można kupić z POLITYKĄ. Nie byłoby tak głośno o tej światowej premierze, gdyby nie patronujący jej pośmiertnie Stieg Larsson – to kontynuacja jego megahitu „Millennium”. Takich powrotów z zaświatów historia literatury zna więcej.
Rozmowa z gitarzystą Raphaelem Rogińskim o Polsce z marzeń i graniu Coltrane’a, Bacha, muzyki żydowskiej i bluesa.
„Lizuska!” – napisał czytelnik. „Wobec kogo?” – zgłupiałam, bo nawet w szkole nikt mnie tak nie przezywał. „Wobec Politycznej Poprawności” (pisownia oryginalna).
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
„Chleb se wypieka, o śmierci już nie marzy” – śpiewała Dorota Masłowska. Ale co dokładnie jest takiego w coraz częstszym powrocie do domowego wypieku chleba?
Gdy dzieci nie odrywają wzroku od tabletów, dorośli odprężają się coraz częściej w sposób znany im z dzieciństwa. Ostatnio wynikła z tego całkiem poważna moda na kolorowanie.
Paweł Fajdek, wykształcony przez trenerów samouków, mądry własnym instynktem, doszedł w rzucie młotem do perfekcji. A młot to polska specjalność.
Za kilka dni referendum. Jego projekt od początku mi się nie podobał.
Mędrcy na miarę naszych czasów każą nam wszystko robić powoli i z uwagą. Zwłaszcza latem.
Przypominania, że polskie media są za mało polskie, nigdy dość.
Tak nam się z piątku na sobotę poprawiło, że aż prezydent Duda przyznał to publicznie z mównicy w Alejach Ujazdowskich.
Gdyby Stanisław I. Witkiewicz zjawił się w Berlinie latem 2015 r., na festiwalu swojego imienia, znalazłby miasto pełne bohemicznych klimatów.