Prof. Wiesław Czernikiewicz o tym, jak leczyć pedofilię

Zastępczy przestępcy
Rozmowa z dr. Wiesławem Czernikiewiczem, terapeutą osób o skłonnościach pedofilskich, o źródłach i odmianach tego zaburzenia oraz o tym, jak to leczyć.
Obraz „Śpiąca Teresa” Balthusa, 1938 r.
Corbis

Obraz „Śpiąca Teresa” Balthusa, 1938 r.

Dr Wiesław Czernikiewicz jest seksuologiem i ginekologiem, ekspertem w diagnozowaniu i terapii pedofilów.
Włodzimierz Wasyluk/Reporter

Dr Wiesław Czernikiewicz jest seksuologiem i ginekologiem, ekspertem w diagnozowaniu i terapii pedofilów.

Joanna Cieśla: – Bohater naszego reportażu w ciągu kilku tygodni namierzył ponad 20 chętnych na spotkania erotyczne z dziećmi. Policja dostała w podobnym czasie ponad 700 donosów obywatelskich w takich sprawach. Ci mężczyźni w większości mają rodziny, własne dzieci. Mogą stwarzać zagrożenie i dla nich?
Wiesław Czernikiewicz: – Nie. Osoby uwodzące dzieci na internetowych forach czy nawet szukające nieletnich partnerów do realnych aktów seksualnych to w zdecydowanej większości tzw. pedofile zastępczy, a więc tacy, którzy woleliby uprawiać seks z osobami dorosłymi, ale z różnych względów tego nie robią. 70 proc. sprawców przemocy seksualnej wobec dzieci nie jest dotkniętych żadnym zaburzeniem preferencji. Tylko 30 proc. to pedofile preferencyjni, czyli tacy, którzy autentycznie przedkładają dzieci jako partnerów seksualnych.

Ze wszystkich statystyk wynika, że przypadków pedofilii jest coraz więcej. To prawda, czy też chodzi o większe społeczne wyczulenie na niepokojące sygnały?
To niestety może być prawda – i problem całej Europy, a pewnie i całego Zachodu. A jednym z powodów jest właśnie wzrost zachowań zastępczych. Osób z pedofilskimi zaburzeniami preferencji jest w populacji około jednego promila, czyli w 100-tys. mieście będzie ich stu. A za pozostałych mężczyzn też nie sposób zaręczyć, że taka gotowość się w nich nie pojawi na zasadzie zastępczej. U mężczyzn popęd seksualny zaczyna się w mózgu. Gdy jego siła staje się duża, to mężczyzna szuka obiektu, żeby rozładować napięcie. Jeśli nie ma odpowiedniego obiektu, może zaakceptować jakikolwiek. W pewnych warunkach także dziecko. Internet stwarza w tej kwestii nieosiągalne wcześniej okazje. Z badań skandynawskich i zachodnioeuropejskich wynika, że ofiarą zachowań pedofilskich padło 25–30 proc. dziewcząt i około 10 proc. chłopców.

Co więcej, osoby praktykujące akty pedofilskie, albo ich szukające, tworzą silne lobby. To nie jest żadna spiskowa teoria. Pedofilia dotyczy ludzi z różnym poziomem wykształcenia, zamożności – także księży, lekarzy, nauczycieli, ostatnio mówi się o byłym brytyjskim premierze. Przedstawiciele tego środowiska od lat optują, by uznać pedofilię po prostu za kolejną orientację seksualną. Taka interpretacja pojawiła się nawet w komentarzach do ostatniej wersji amerykańskiej klasyfikacji chorób i zaburzeń DSM V. Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, które sygnuje tę publikację, wycofało się z tego dopiero po medialnej awanturze.

Przy czym trzeba zaznaczyć, że te same zachowania mogą być różnie traktowane. O ile kontakt seksualny 25-latka z 13-latką jest z perspektywy polskiego prawa przestępstwem, o tyle z punktu widzenia klinicznego nie musi być aktem pedofilii, bo 13-latka może już miesiączkować i być dojrzała biologicznie.

Kto w takim razie z punktu widzenia klinicznego jest dzieckiem?
Osoba bez trzeciorzędowych cech płciowych, przed okresem dojrzewania albo na jego samym początku.

Czyli na przykład dziewczynki, które jeszcze nie mają piersi?
Tak. Nie mają piersi czy owłosienia łonowego – choć teraz jego brak przestał być wyznacznikiem. Kiedyś między innymi na tej podstawie mogliśmy oceniać, czy mamy do czynienia z pornografią dziecięcą, gdy przysyłano nam zdjęcia do ekspertyz. Dziś prawie nie jest to możliwe.

Moda na depilację intymną może mieć drugie dno?
Całkiem możliwe. Kultura masowa chętnie odwołuje się do pedofilskich fascynacji. Niedawno we francuskim piśmie modowym widziałem reklamę – zdjęcie dziewczynki wymalowanej, w szpilkach – marzenie dla pedofila. Z jednej strony oficjalnie potępia się pedofilię, a z drugiej strony wykorzystuje się erotyzm, który mają dziewczynki – bo erotyzm mają wszyscy – do reklamy, sprzedaży.

Dziewczynka ucharakteryzowana na dorosłego wampa jest pociągająca dla kogoś o pedofilskich skłonnościach?
Oczywiście, bo widać, że to nadal jest dziecko – na poziomie osobowościowym, psychicznym.

I co w tym pociągającego?
Dzieci nie mają doświadczenia, są bezkrytyczne. A z drugiej strony to istoty żywe, zmysłowe. Lubią, jak się je przytula, głaszcze. Są też ciekawe, a nie mają wiedzy, że mogą być skrzywdzone. Jednocześnie to bezpieczniejszy obiekt niż kobieta.

Niedawno zapadł wyrok na mężczyznę, który zgwałcił 8-miesięczne niemowlę. Czy za takimi czynami stoją takie same mechanizmy jak za wykorzystywaniem nastolatek?
To już jest ekstremalna patologia. Możemy mówić tylko o głównych czynnikach, które mogły go zmotywować do takiego skrajnego zachowania. Na pewno jednak złożył się na to popęd seksualny, a z drugiej strony mogły to być poważne zaburzenia osobowości, problemy w związku, kumulacja złości, agresja. Ofiarą mógł paść niemal każdy. Trafiło na dziecko.

Kilka lat temu głośna była sprawa tzw. polskiego Fritzla spod Siemiatycz – ojciec współżył z córką, ona rodziła dzieci.
Ojciec, który wykorzystuje swoje dziecko, rzadko w ogóle jest pedofilem. Kazirodztwo w rodzinie jest przede wszystkim przejawem patologii tej rodziny jako systemu, a dopiero później patologii sprawcy. Rodzina to jest system. Kazirodztwo, które nieraz trwa latami, stabilizuje ten system. Gdy coś się z niego wyrwie, to system się rozpada. Więc matki kierują się własnym interesem, interesem pozostałych dzieci, rozumianym po swojemu dobrem rodziny – i nie chronią wykorzystywanych córek.

W tym szczególnym przypadku rodziny spod Siemiatycz córka mówiła, że pytała mamy, czy może iść do ojca. Jak matka była w dobrym humorze, to pozwalała. Znaczenie ma i to, że kobiety, które w dzieciństwie same uległy wykorzystaniu, zwłaszcza w relacji kazirodczej, mają osłabioną zdolność ochrony własnych dzieci. Tamten mężczyzna z Siemiatycz jeździł za granicę, utrzymywał rodzinę, dawał pieniądze.

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną