Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Ściany mitów i iluzji

Jak malowali starożytni

Wnętrze willi Faniusza Sinistora w Boscoreale. Wnętrze willi Faniusza Sinistora w Boscoreale. Werner Forman / EAST NEWS
Grecy cenili malarstwo bardziej niż rzeźbę, ale rzymskim freskom dekorującym domy bogaczy bliżej było do rzemiosła niż sztuki. Wartość artystyczna miała mniejsze znaczenie niż manifestacja przynależności do elity antycznego świata.
Malowidło odkryte w willi w Arles.Rémi Bénali/Inrap/Musée Départemental Arles Antique Malowidło odkryte w willi w Arles.

Francuscy archeolodzy badający w Arles willę rzymską z I w. p.n.e. natrafili na dobrze zachowane i wyjątkowe freski. W jednym z pomieszczeń, które mogło służyć jako sypialnia, ściany zostały pokryte malowidłami imitującymi marmurowe cokoły, kolumny i gzymsy, jednak najbardziej zaskakująca była namalowana na czerwonym tle postać kobiety naturalnej wielkości. Dotychczas takie przedstawienia rzadko znajdowano na południu Francji, a i z samej Italii znamy zaledwie kilka przykładów megalografii, jak nazwał ten rodzaj malarstwa rzymski architekt i inżynier Witruwiusz żyjący pod koniec I w.

Polityka 34.2015 (3023) z dnia 18.08.2015; Nauka ; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Ściany mitów i iluzji"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022