Polityczna walka na pomniki

Nadciąga spiż
Mija czas kameralnych pomników-ławeczek. Wracamy do monumentów pełnych krwi, łez i cierpień, spod znaku patriotycznej pamięci. A pomnik postawić dziś w Polsce nietrudno.
Popiersia żołnierzy wyklętych w Rzeszowie
Darek Delmanowicz/PAP

Popiersia żołnierzy wyklętych w Rzeszowie

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich, pierwszy w Polsce, stanął w Radomiu w 2013 r.
Michał Walczak/PAP

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich, pierwszy w Polsce, stanął w Radomiu w 2013 r.

Papieski monument w Brzozie (powiat bydgoski)
Tytus Żmijewski/PAP

Papieski monument w Brzozie (powiat bydgoski)

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego (z programem PiS w ręce) w Siedlcach
Przemysław Piątkowski/PAP

Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego (z programem PiS w ręce) w Siedlcach

Ławeczka Juliana Tuwima w Łodzi
Marcin Stępień/Agencja Gazeta

Ławeczka Juliana Tuwima w Łodzi

W Szczecinie radni PiS, bez wcześniejszych konsultacji i dyskusji, przegłosowali uchwałę o budowie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Ma stanąć na istniejącym już skwerze im. Lecha Kaczyńskiego przy Bramie Królewskiej, blisko prostego w formie, nagradzanego na świecie budynku Filharmonii Szczecińskiej i powstającej obok minimalistycznej placówki szczecińskiego Muzeum Narodowego. Decyzja radnych może być niezgodna z miejscowym planem zagospodarowania, który dopuszcza tylko budowę obiektów podziemnych, więc Urząd Wojewódzki wszczął postępowanie nadzorcze.

Pieniądze na budowę pomnika zostaną zebrane wśród mieszkańców, może się więc okazać, że środków będzie mniej niż w wypadku projektów państwowych, a to przełoży się na niedopracowaną formę. Miejscy architekci rozumieją wprawdzie, że pomysł może być dla kogoś ważny, ale tej formy upamiętnienia się obawiają. Pomniki Lecha Kaczyńskiego i katastrofy/zbrodni smoleńskiej mają zbyt silne odniesienia do bieżącej polityki, aby bez obaw przekuwać je w spiż, na wieczne trwanie.

Pomnik to zawsze symbol siły, sposób na umocnienie pozycji, stawiającej go, władzy. – Myślę, że tak może być w przypadku Lecha Kaczyńskiego. Pamięć o tej osobie może być wykorzystywana do rozgrywania bieżącej potrzeby dominacji – tak Agnieszka Tarasiuk, kuratorka muzeum rzeźby w stołecznej Królikarni, komentuje to, co dzieje się teraz w Szczecinie.

PRL - ograniczony wachlarz tematów

Stawianie pomników zawsze było silnie podszyte ideologią, polityką historyczną i kulturalną. Tuż po drugiej wojnie światowej władze i naród zbyt zajęte były odbudowywaniem kraju, by zajmować się w jakiś szczególny sposób działalnością komemoratywną. Ale już w latach 50. XX w. ruszyła maszyna czczenia w spiżu, brązie czy granicie. Wachlarz tematów był ograniczony. Upamiętnialiśmy przede wszystkim działaczy komunistycznych i ofiary wojny, wykuwaliśmy naszą wdzięczność dla Armii Radzieckiej. W doskonałej, dopiero co wydanej przez IPN książce „»Pomniki wdzięczności« Armii Czerwonej w Polsce Ludowej i w III Rzeczpospolitej” Dominika Czarnecka spisała losy 476 tego typu monumentów. Oczywiście od czasu do czasu stawał też pomnik zasłużonego pisarza, kompozytora czy uczonego, bo przecież ludowa władza kochała kulturę, choć nie zawsze z wzajemnością.

Owa struktura programowa nie zmieniła się zasadniczo do lat 80., choć z czasem pojawiły się w niej drobne wyłomy; na przykład obiekty stawiane na cześć powstania warszawskiego czy żołnierzy AK. 1989 r. zasadniczo zmienił ów stan rzeczy. Po pierwsze, zaczęto masowo pozbywać się najbardziej znienawidzonych pomników poprzedniej epoki, a manifestacyjne usunięcie statui Dzierżyńskiego w stolicy i Lenina w Nowej Hucie było tego procesu symbolem. Jedne burzono, innym (na tyle abstrakcyjnym, że wieloznacznym) wymieniano tablice z napisem. Po drugie, zaczęto zasypywać białe plamy na pomnikowej mapie kraju. Sypnęło więc Piłsudskimi (m.in. Białystok, Katowice, Warszawa, Kraków, Kutno) oraz upamiętniano ofiary reżimu komunistycznego (m.in. Lublin, Radom, Ostrołęka, Opole, Tarnów, Wysokie Mazowieckie i wiele innych).

Ostatnia dekada XX w. to już wielkie pomnikowo-historyczne pospolite ruszenie. W stolicy, szczególnie podlegającej presji upamiętniania, w latach 90. odsłonięto m.in. pomniki: 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK, Męczenników Terroru Komunistycznego, Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, Ofiar NKWD, Peowiaka (rekonstrukcja), Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej oraz Polskiego Państwa Podziemnego i AK. W innych dużych miastach działano tylko trochę mniej intensywnie.

Spiżowy papież

Na lekko słabnącą pod koniec dekady serię pomników patriotycznych nałożyła się wzbierająca fala religijna. Związana była z osobą Jana Pawła II. Wprawdzie pierwszy jego pomnik stanął już w 1980 r. na dziedzińcu pałacu arcybiskupiego w Krakowie (bardzo słaby artystycznie projekt Włoszki Jole Sensi Croci), to prawdziwy wysyp spiżowych papieży nastąpił po 1997 r. i trwał mniej więcej do 2005 r. Szacuje się, że dziś w całym kraju stoi ponad 700 pomników poświęconych „polskiemu papieżowi”, a stan podstawowego nasycenia został zasadniczo osiągnięty.

W 1999 r., gdy już zasypaliśmy większość białych plam w historii, a Kościół rozkręcał akcję „Jan Paweł II”, w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej stanęła ławeczka Tuwima. Zapoczątkowała ona, zaskakujący jak na nasz kraj, boom na pomniczki przedstawiające znanych (ale nie z martyrologii) rodaków w skali 1:1 i w pozach wielce przyjaznych, polegających głównie na zaleganiu na ławeczce. I to właśnie te bezpretensjonalne pomniko-rzeźby zdominowały myślenie o przestrzeni publicznej miast polskich w ostatnich dziesięciu latach. Były odreagowaniem na ciężkie od symboliki monumenty na cokołach i na modernistyczne, abstrakcyjne i monumentalne obeliski.

Wydaje się jednak, że ławeczki są już passé, a oto napływa kolejna ideowa fala, która ma szansę cofnąć nas do czasów patriotycznej pomnikomanii ostatniej dekady XX w. Napędzają ją przede wszystkim dwa motywy. Pierwszy to żołnierze wyklęci. Na różnym etapie procedur przygotowawczych lub prac są poświęcone im pomniki m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie (kolejny), Ostrowi Mazowieckiej, Gorzowie. Drugi to katastrofa smoleńska (m.in. Kraśnik, Ciechanów, Olsztyn, Oleśnica). Środowiska kościelne coraz śmielej myślą też o pomnikach dzieci nienarodzonych i utraconych (Radomsko, Lubin). A przypadek Szczecina i polityczne zmiany każą podejrzewać, że kolejnym spiżowym hitem (zwłaszcza w gminach i powiatach rządzonych przez PiS) mogą być pomniki Lecha Kaczyńskiego i że liczbą będą one gonić obiekty papieskie.

Byle był podobny

W poszczególnych dekadach stawiano w Polsce pomniki dobre i złe. Co ciekawe, najwięcej monumentów o wysokich walorach artystycznych odsłonięto w latach 60. i 70. XX w. I choć wiele z nich ideologicznie trudno zaakceptować, to z rzeźbiarskiego punktu widzenia stanowiły ekstraklasę. Jak choćby słynne „grające organy” Hasiora. Może dlatego, że wszystkie najważniejsze realizacje przechodziły przez procedurę konkursową Związku Polskich Artystów Plastyków.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną