Świat

Marianna mruga do Iwana

Francja – Rosja: skąd ta miłość

Prezydent Francji Francois Hollande zdaje sobie sprawę, że dobre relacje z Władimirem Putinem poprawiają jego międzynarodową pozycję. Prezydent Francji Francois Hollande zdaje sobie sprawę, że dobre relacje z Władimirem Putinem poprawiają jego międzynarodową pozycję. Alexander Zemlianichenko/Pool/Reuters / Forum
Francuzi zerwali kontrakt na sprzedaż Rosji okrętów wojennych, ale uważali, by nikogo to w Moskwie zbytnio nie zabolało.
Okręt desantowy klasy MistralSimon Ghesquiere/Marine Nationale/Wikipedia Okręt desantowy klasy Mistral

Saga z mistralami odsłoniła skomplikowane stosunki Francji z Rosją. Kontrakt na dwa okręty zawarł jeszcze poprzedni prezydent Nicholas Sarkozy w 2011 r., ale rozmowy rozpoczęto już w 2009 r., a więc zaledwie rok po wojnie Rosji z Gruzją. Projekt wzbudził wątpliwości nawet w części francuskiego sztabu generalnego, nie mówiąc już o sojusznikach Francji z NATO.

Sarkozy wyraźnie zmienił swój stosunek do Rosji, gdy został prezydentem.

Polityka 34.2015 (3023) z dnia 18.08.2015; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Marianna mruga do Iwana"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015