Rozmowa z Philippe’em Meyerem, znanym francuskim pisarzem politycznym i publicystą, o źródłach parlamentarnej porażki Emmanuela Macrona.
Wygląda na to, że prawa kobiet będą w tej kadencji parlamentu stabilnym filarem międzypartyjnej współpracy inicjowanej przez Macrona, który testuje w ten sposób szanse powodzenia rządu mniejszościowego lub koalicji z lewicą.
Choć partia Emmanuela Macrona wygrała wybory parlamentarne, trudno uznać jej wynik za sukces. Rozmowa Łukasza Pawłowskiego z Aleksandrem Smolarem, byłym prezesem Fundacji im. Stefana Batorego.
Francuzkom i Francuzom ostatnie pięć lat dało mocno w kość i choć wciąż wolą Macrona od Marine Le Pen, to prezydent dostał jasny komunikat, że skończyły się czasy carte blanche.
Jak wynika z sondażu instytutu Elabe-SFR-Express, w drugiej turze wyborów parlamentarnych we Francji wygrywa Ensemble, Razem. Koalicja prezydencka zdobędzie w Zgromadzeniu Narodowym od 205 do 235 miejsc, zaś koalicja lewicy Nupes uzyska ich od 170 do 190.
Francję nazywa się „republikańską monarchią”, bo prezydent ma ogromną władzę. Ale przecież parlament, choć słabszy niż u jej sąsiadów, jest nieodzowny, bez wyraźnej większości głosów w Zgromadzeniu Narodowym monarsza władza prezydenta blednie.
Jean-Luc Mélenchon dokonał już jednego cudu – zjednoczył francuską lewicę. Czy teraz zostanie jej mesjaszem i wygra wybory parlamentarne?
Pojawienie się ładowanej do rewolwerów i pistoletów amunicji zespolonej, telefonu i, jak się okaże, przede wszystkim samochodu dało przestępcom zupełnie nowe możliwości...
Élisabeth Borne przyrównywana jest do wielofunkcyjnego szwajcarskiego scyzoryka. Czy poradzi sobie z niezwykle wymagającymi zadaniami, w tym najtrudniejszą reformą kraju?