Świat

Uwolnić jedzenie!

Żywność: globalne marnotrawstwo

Niszczenie warzyw, Hiszpania Niszczenie warzyw, Hiszpania Francisco Bonilla/Reuters / Forum
Powiedz mi, co jesz, a powiem ci, czy żyjesz w wolnym kraju – przekonują zwolennicy tezy, że globalizacja produkcji żywności zaczyna zagrażać naszej suwerenności.
Monouprawy, BrazyliaPaulo Whitaker/Reuters/Forum Monouprawy, Brazylia

Pewien Francuz, 59-letni ojciec sześciorga dzieci, zajrzał do śmietnika na zapleczu supermarketu Monoprix, w którym pracował. Leżało tam, jak co wieczór, wyrzucone jedzenie z mijającą wkrótce datą przydatności do spożycia. Sięgnął, wybrał cztery dobrze wyglądające melony i dwie sałaty. Chciał je wziąć do domu na kolację. Zauważył go inny pracownik i zawiadomił przełożonych. Mężczyzna omal nie stracił pracy.

Jego historia poruszyła Francuzów, bo obnażyła paradoksalny system, który nie daje zarobić na jedzenie, ale pozwala je marnować.

Polityka 34.2015 (3023) z dnia 18.08.2015; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Uwolnić jedzenie!"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015