Nauka

Śląski Olimp

Skarby, które skrywa Ślęża

Licząca 350 mln lat Ślęża jest pozostałością po aktywności wulkanicznej na dnie oceanu. Licząca 350 mln lat Ślęża jest pozostałością po aktywności wulkanicznej na dnie oceanu. Stanisław Ciok / Polityka
Tajemnicza i dominująca nad okolicą Ślęża fascynuje badaczy, ezoteryków oraz poszukiwaczy skarbów od setek lat. Jednak niechętnie zdradza swoje sekrety, a nauka gubi się w domysłach jak we mgle, tak często zasnuwającej szczyt góry.
Rzeźby ze ślężańskiego kamienia: „Mnich”.Stanisław Ciok/Polityka Rzeźby ze ślężańskiego kamienia: „Mnich”.

Człowiek lubił otaczać kultem wyróżniające się w krajobrazie góry. Z Olimpu zrobił siedzibę bogów, na Uluru umieścił duchy przodków, a z Garizim zrobił axis mundi, oś świata, ponieważ wierzył, że są to miejsca na styku dwóch światów – bogów i ludzi, żywych i umarłych, duchowego i materialnego. U nas jedną ze świętych gór była zapewne Ślęża – siedlisko pogańskich bogów i duchów, które sprawiły, że wznoszący się na 718 m n.

Polityka 36.2015 (3025) z dnia 01.09.2015; Nauka ; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Śląski Olimp"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021