Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.
Kampania przed referendum dostarczyła kolejnych dowodów na to, że Polak potrafi: wypromować się za publiczne pieniądze i jeszcze trochę zarobić.
Jarosław Kaczyński nie porzucił swoich pomysłów na Polskę, ale zmienił sposób dochodzenia do celu. W drodze mają mu pomóc: zależni od niego premier i prezydent, dobrze poukładane listy wyborcze i wspierająca go stara, choć dziś ukryta gwardia PiS. Ukryta, jakby PiS publicznie wstydziło się swoich liderów.
Odkąd, po przegranej w pierwszej turze wyborów, Bronisław Komorowski ogłosił zamiar rozpisania trójpytaniowego referendum, miałem nadzieję, że jednak do głosowania nie dojdzie.
Gdyby ktoś chciał ustalić, kto dziś w Polsce naprawdę rządzi, miałby spory kłopot.
Dobrze, że Andrzej Duda zerwał z autyzmem PiS, którego twórcy ogłosili program ochładzania stosunków z Niemcami i szczycili się, że nie bywają za granicą i nie znają języków obcych.
Kuźniara albo się kocha, albo nienawidzi. Jego przeciwnicy ostatnio triumfują – prezenter rozstał się z TVN24. Sympatycy spekulują zaś, że jest pierwszą ofiarą polityki nowych amerykańskich właścicieli TVN, którzy już ustawiają się pod przyszłą – pisowską – władzę.
Polskie szkoły i uczelnie reformowało przez ostatnie ćwierć wieku 25 ministrów edukacji, nauki i szkolnictwa wyższego. Jak wypada bilans? Warto się zastanowić, zanim zaczniemy po kolejnej zmianie politycznej znów reformować. Być może teraz na zasadzie woli referendalnej większości?
Poszukiwania złotego pociągu wciąż trwają. Na 65. kilometr trasy kolejowej Wrocław-Wałbrzych wjechał ciężki sprzęt. Czy uda się odnaleźć skarb?
Wozy opancerzone, które miały służyć Żandarmerii Wojskowej 30 lat, rozsypały się po trzech. Podatnik stracił 33 mln zł. Odpowiedzialni za przetarg – pamięć.
Dwóch młodych mężczyzn oblano paliwem i podpalono w centrum Zgorzelca. Wiadomo, kto to zrobił; nie wiadomo, dlaczego.
Wrzesień, dzieci ruszają do szkół. Często przez ruchliwe jezdnie. Leszek Walankiewicz, pracujący na przyszkolnym przejściu dla pieszych, ma z nimi pełne ręce roboty. A kierowcy nie pomagają.
Wybór kraju, w którym koncern motoryzacyjny zbuduje fabrykę aut, to jak konkurs panien na wydaniu. Wygrywa ta, która zaoferuje najkosztowniejszy posag, najlepsze lokum i obsługę. Czy warto aż tak się starać?
Susze i upały powtarzają się w Polsce co kilka lat, ale tegoroczne były wyjątkowe. Co więcej, będą wracać. Czy budujący osiedla, mieszkania i domy w ogóle o tym myślą?
Celebrację 70. rocznicy zakończenia wojny na Pacyfiku zdominował znajomy wątek winy, zadośćuczynienia i pojednania.
Kiedy po kolejnej zbrodni wydaje się, że sprawy w Meksyku sięgnęły dna, dochodzi do następnej, która dno obniża jeszcze bardziej.
Jeszcze rok temu nazywała się Maria Giulia Sergio. Włosi pamiętają ją z telewizji, gdzie z zapałem broniła islamu jako religii pokoju. Dziś nazywa się Fatima az-Zahra i marzy o podrzynaniu gardeł niewiernym.
W Szwajcarii, ojczyźnie demokracji bezpośredniej, obywatele rozstrzygają w referendach nawet 20–30 spraw rocznie. Ale wszystko przebiega zupełnie inaczej niż u nas. Znacznie mądrzej.
Zginął człowiek, który wiedział dużo. Według niektórych za dużo. Spekulacje: wypadek czy zamach, pojawiły się od razu po tragicznej śmierci w 1991 r. prof. Waleriana Pańki, prezesa NIK.
Mikroskopijny Singapur w ciągu zaledwie 50 lat od ogłoszenia niepodległości wykonał skok z trzeciego do pierwszego świata. Jak do tego doszło?
O hodowaniu pasożytów na własnej skórze i śpiewach godowych pasikoników opowiada dr Piotr Naskręcki, entomolog z Uniwersytetu Harvarda i dyrektor Laboratorium Bioróżnorodności w Mozambiku.
Tajemnicza i dominująca nad okolicą Ślęża fascynuje badaczy, ezoteryków oraz poszukiwaczy skarbów od setek lat. Jednak niechętnie zdradza swoje sekrety, a nauka gubi się w domysłach jak we mgle, tak często zasnuwającej szczyt góry.
Film zdaje się przewrotną ilustracją ironicznego aforyzmu francuskiego poety Louisa Aragona, który trafnie zauważył, że zanim nauczymy się żyć, na wszystko jest już za późno.
Portret społeczeństwa bez korzeni, zastępującego idealizm dorobkiewiczostwem i materializmem.
Walki stronnictw, przebiegli lobbiści i nieczyste zagrania stawiają „Faraona” obok „Gry o tron” czy „House of Cards”, a temperaturę spektaklu dodatkowo podnosi powrót tematu walki świeckiej i kościelnej koncepcji państwa do debaty publicznej.
Jeden z najbardziej oryginalnych seriali ostatnich lat, podszyty perwersją, niejednoznaczny i niepokojący; z szalonymi krowami, świniami i ludźmi.
Wystawę rekomenduję tym, którzy stale narzekają. A to, że pokój hotelowy w egipskim kurorcie był brudny, że samolot się spóźnił lub taksówka pojechała okrężną drogą. Niech zadumają się nad tym, jak drzewiej bywało.
Po lekturze tej powieści pozbędziemy się, przynajmniej częściowo, kompleksu wyższości wobec sąsiadów. Nie tylko nas historia nie pieściła.
Można odnieść wrażenie, że dostaliśmy 80 stron rozmowy i niewiele ponadto.
Nagromadzenie niesamowitych przypadków, zbiegów okoliczności i nagłych olśnień bohatera podważa wiarygodność całej historii.
Senna ta muzyka jest z całą pewnością, na pewno też pozwala na chwilę odpłynąć, podróżować w marzeniach.
Różnorodne i nowoczesne muzyczne oprawianie tekstów w jidysz staje się powoli polską specjalnością.
Półwiecze festiwalu Wratislavia Cantans zbiega się z otwarciem nowej siedziby jego organizatora, Narodowego Forum Muzyki.
Ideą festiwalu jest – jak piszą twórcy – chęć spojrzenia na muzykę współczesną z perspektywy wykonawców.
Odchodzi „Ranczo”, największy hit polskiej telewizji ostatnich lat. Jego twórcy wikłali się, choćby i przypadkiem, w polityczne spory. A ich nowa propozycja – serial „Dziewczyny ze Lwowa” – też z pewnością wywoła dyskusje.
Zislamizowana Europa ignorująca prawa kobiet? W swej najnowszej, wydanej właśnie po polsku powieści Michel Houellebecq tworzy alternatywną wizję przyszłości. Jest jak u Orwella, tyle że przyjemniej. I tym bardziej jest to wizja przerażająca.
4 września inauguracja nowego Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. To największy w kraju obiekt przeznaczony dla muzyki. Czy zdoła powtórzyć sukces NOSPR i Filharmonii Szczecińskiej?
Końcówkę lipca, jak zwykle od lat, spędziłem na wspaniałych Nowych Horyzontach: dziesięć dni po cztery do pięciu seansów dziennie, ogromna dawka światowego kina.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Ten film podbił Amerykę, a teraz trafi do polskich kin. Historia jednej grupy z kalifornijskiego Compton pozwala zrozumieć dzisiejszy fenomen hip-hopu – z jego językiem, stylem i przekazem.
Mecz z Niemcami (4 września) to dla Adama Nawałki okazja, by udowodnić, że w dotychczasowych wynikach jego reprezentacji nie ma przypadku.
Jest tajemniczy, pomysłowy, dość wulgarny i bardzo popularny. Food Emperor, który zdobył serca i żołądki internautów, to szwedzki kucharz, który rzuca polskim mięsem.
Na mnie nie liczcie, do żadnego referendum nie pójdę.
Miała intuicję premier Kopacz, gdy uznała pociąg za najlepszy środek komunikacji.
Wszyscy się zastanawiają, kto stoi za panującą w kraju suszą.
Kiedyś krzyżowały się tu wszystkie ścieżki. Dziś rzeczywiste centrum miasta jest na ogół gdzieś indziej.