Rynek

Jak zwabić Jaguara

Dlaczego fabryka luksusowych aut nie powstała w Polsce tylko na Słowacji

Jaguara i Land Rovera, ikony brytyjskiej gospodarki, kupił Ratan Tata, indyjski biznesmen i wizjoner. Jaguara i Land Rovera, ikony brytyjskiej gospodarki, kupił Ratan Tata, indyjski biznesmen i wizjoner. Dinuka Liyanawatte/Reuters / Forum
Wybór kraju, w którym koncern motoryzacyjny zbuduje fabrykę aut, to jak konkurs panien na wydaniu. Wygrywa ta, która zaoferuje najkosztowniejszy posag, najlepsze lokum i obsługę. Czy warto aż tak się starać?
Piechociński nie zdradził, ile konkretnie zażądał Jaguar, ale przyznał, że rozmowy zaczęły się od kwoty przekraczającej 773 mln zł.Maxim Shemetov/ITAR-TASS/PAP Piechociński nie zdradził, ile konkretnie zażądał Jaguar, ale przyznał, że rozmowy zaczęły się od kwoty przekraczającej 773 mln zł.

Polska opłakuje Jaguara. Krótko cieszyliśmy się wizją fabryki luksusowych aut brytyjskiej marki. A przecież nam się należała, i to z wielu powodów. Bo mamy znakomitych pracowników, znakomite warunki i położenie. W ogóle jesteśmy znakomici. Jaguar to zlekceważył, wolał Słowację. W krótkim komunikacie wyjaśnił, że nasz sąsiad ma lepszą sieć dostawców i dobrą infrastrukturę. Kto w to uwierzy?

Z entuzjazmu wpadliśmy w depresję: jesteśmy do niczego, nic nam się nie udaje.

Polityka 36.2015 (3025) z dnia 01.09.2015; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak zwabić Jaguara"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021