Rzeczywistość jest nieprzewidywalna: lepiej zawsze mieć plan B

Nie igraj z chaosem 
W ciągu godziny, podczas której Edward Lorenz, amerykański matematyk i meteorolog, poszedł na kawę, świat przestał być przewidywalny. Wkroczyliśmy w erę chaosu i złożoności, w której za przewodników (ułomnych) służą komputery.
Chaos jest wszędzie wokół nas, w ruchu ulicznym, w kranie z wodą, na powierzchni morza. Jest nim wypełniony także cały kosmos.
Chad Ehlers/BEW

Chaos jest wszędzie wokół nas, w ruchu ulicznym, w kranie z wodą, na powierzchni morza. Jest nim wypełniony także cały kosmos.

Czy możemy prognozować przyszłość, czy też nasze wysiłki są daremne, ponieważ zdani jesteśmy na kaprysy przypadku i losu oraz ewentualnie interwencje sił nadprzyrodzonych? Dwa wieki temu pytanie takie zadał sobie francuski uczony markiz Pierre-Simon Laplace, dochodząc do optymistycznego wniosku, że gdyby ktoś poznał wszystkie reguły rządzące Wszechświatem oraz potrafił dokładnie określić aktualne położenie wszystkich jego elementów, wówczas „nic już nie byłoby niepewne, a przyszłość, podobnie jak przeszłość, otwarłaby się przed jego oczami”.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj