Nauka

Przez zęby do serca

Polska kardiologia ma się dobrze

Lekarze z Uniwersytetu w Uppsali powiązali zły stan uzębienia pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zawałów serca. Lekarze z Uniwersytetu w Uppsali powiązali zły stan uzębienia pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zawałów serca. Peter Crowther / Getty Images
Nie ustają poszukiwania rewolucyjnych technologii ratujących życie. A w kardiologii wystarczy już stosować się do zaleceń, by efekty były wyraźnie lepsze.
Nowe technologie w wielu wypadkach ratują życie, ale ich nadmiar może być szkodliwy i nieopłacalny.beerkhoff1/PantherMedia Nowe technologie w wielu wypadkach ratują życie, ale ich nadmiar może być szkodliwy i nieopłacalny.

Prof. Adam Torbicki z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku przyjechał na tegoroczny kongres kardiologiczny do Londynu z wykładem bardzo nietypowym: „Jak zwariowane idee przysparzają naukowcom splendoru”. – Z niepokojem obserwuję, jak coraz więcej badań w medycynie robi się pod publiczkę, bo idzie za tym pokusa, by zdobyć popularność w mediach – tłumaczy.

Akurat na najważniejszym wydarzeniu medycznym w Europie, poświęconym najświeższym postępom w leczeniu chorób układu krążenia, trzeba umieć oddzielić rzeczy ważne od błahostek.

Polityka 39.2015 (3028) z dnia 22.09.2015; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Przez zęby do serca"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Dramat zwierząt w przygranicznej strefie

Nikt naprawdę nie wie, ile zwierząt ginie na granicy polsko-białoruskiej. Ani też jak będą się rozmnażać, gdy ich ścieżki godowe zostaną przecięte murem. Ani na jakich zasadach strzelać będą w tym rejonie myśliwi, którzy już się szykują „na granicę”.

Agnieszka Sowa
25.10.2021