Nasz problem z uchodźcami polega na tym, że dla części Polaków samo istnienie wielości kultur, ras i wyznań jest prowokacją. Wykorzystuje to i wzmacnia prawica, ustawiając w jednym wrogim szeregu zarówno muzułmanów, jak i premier Kopacz.
Jeśli przykład Szwecji ma być przestrogą, do czego może doprowadzić masowe przyjmowanie migrantów, to chyba nie ma się czego bać.
Czyżby stało się coś, co wydawało się już niemożliwe, i Platforma zaczęła się ogarniać? Właśnie zaproponowała rewolucję, w dodatku bez ofiar. Chodzi o, bagatela, wywrócenie istniejącego systemu podatkowego do góry nogami. Co najdziwniejsze, niemal wszyscy eksperci są zgodni: to ma sens. Ale czy ma szanse?
Rozważania, czy pani wiceprezes Szydło rzeczywiście może zostać premierem, jeśli to PiS będzie po wyborach tworzył rząd, ostatecznie straciły sens w środę 16 września, kiedy na mównicy sejmowej stanął Jarosław Kaczyński, by przedstawić stanowisko swej partii w sprawie uchodźców.
Ekskluzywne kolacje mają przekonać nie tylko do polskich smaków, ale i kultury.
Prawica od dawna lansuje swoją wizję dziejów Polski, a sezon wyborczy tylko podgrzewa emocje inżynierów historii. Jednak na dobre wszystko może zacząć się po 25 października.
Kaja Godek: matka, żona, aktywistka. I potencjalny kłopot prezesa Kaczyńskiego po jesiennych wyborach.
Kornel i Mateusz, wyrośli z bibuły, zadym i konspiracji wrocławskiej Solidarności Walczącej lat 80.
Już prawie połowa porodów w kraju to cesarskie cięcia. Jesteśmy w czołówce Europy. Powód? Lęk. I kobiet, i lekarzy.
Rozmowa z Anną Węgrzyn, badającą losy absolwentów szkół technicznych, o tym, kim są i jak to się dzieje, że ich główną kompetencją jest zdolność do wyjazdu za granicę.
Do Polski co miesiąc dociera kilkaset przesyłek ze śmiercionośnym jadem pewnej żaby żyjącej w Amazonii. Odbierają je tak zwani podawacze. Czy lepiej, naciągacze.
Przez prawie 70 lat była po prostu dziewczynką w za dużych butach, sfotografowaną na tle zburzonej Warszawy w 1946 r. Od kilku miesięcy, depcząc sobie po piętach, tropią ją (i historię zdjęcia) ludzie w Polsce i za granicą.
Polakom udaje się znaleźć w internecie spore pieniądze na realizację najbardziej odlotowych pomysłów. Ale tylko tym, którzy podejdą do tego profesjonalnie i zaryzykują własny kapitał.
Afera Marcina Dubienieckiego, zięcia prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nie jest wyjątkowa. Wokół Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) wytworzył się gigantyczny system bezkarnego wyłudzania pieniędzy. Ta patologia trwa już prawie ćwierć wieku.
Droższe i trudniej dostępne kredyty bankowe dla firm i konsumentów, niższe wpływy z podatku CIT odprowadzanego przez banki do budżetu, wyższe koszty obsługi długu publicznego – to bardzo prawdopodobny scenariusz, jeśli zostanie wprowadzony podatek bankowy.
Tak jak kryzys gospodarczy nadwyrężył strefę Euro, tak teraz kryzys migracyjny podważa inny fundament Unii Europejskiej – strefę Schengen.
Rosyjska propaganda to tezy skrojone na wymiar. Jest skuteczna, bo wyposaża zwykłego zjadacza chleba w zestaw argumentów, które usuwają wszelkie wątpliwości. Poniżej 10 najważniejszych kwestii.
Kiedy następca następcy saudyjskiego tronu ma 30 lat, musi to budzić sensację. W państwie rządzonym przez starców ten młodzian poczyna sobie bardzo śmiało.
Zatrzymują się tu wszyscy światowi przywódcy odwiedzający Nowy Jork. Także prezydenci USA. Legendarny hotel Waldorf Astoria przy Park Avenue nie jest największy w mieście ani nawet najdroższy, ale spanie w nim nobilituje.
Polacy pod okupacją hitlerowską mieli status podludzi. Mimo to życie muzyczne w okupowanej Warszawie bynajmniej nie upadło. Jak to było możliwe?
Szczątki dzieci Mikołaja II – następcy tronu Aleksego i wielkiej księżnej Marii – były przechowywane od siedmiu lat w magazynach rosyjskiego Archiwum Państwowego. Wreszcie zapadła decyzja o ich pochówku 18 października, w dniu imienin Aleksego.
O moralności niemowlaków oraz pochodzeniu dobra i zła mówi prof. Paul Bloom, psycholog z Yale University.
Nie ustają poszukiwania rewolucyjnych technologii ratujących życie. A w kardiologii wystarczy już stosować się do zaleceń, by efekty były wyraźnie lepsze.
Reżyser genialnie dozuje napięcie, prowadząc do rozwiązania rodem z tragedii greckiej.
Jeżeli dotychczas doskwierał nam deficyt szczęśliwego rodaka na ekranie, to w komedii Jerzego Zielińskiego znajdziemy wręcz wzorcowy model.
Groteska, komizm, farsa przenika się tu z tragizmem.
Metoda reżyserowania na klęczkach, lubiana i gruntownie przećwiczona choćby przez autorów papieskich hagiografii, osiągnięciem nie jest.
W powieściach o obozach koncentracyjnych łatwo o fałszywe tony, o patos, czasem kicz, jednak Axelsson prowadzi nas w swojej opowieści po mistrzowsku przez obozowe życie.
Dziś granice Europy szturmują ludzie z innym wzorcem. I o nich jest ta książka. Przy okazji trochę też również o nas.
Czytelnik dowie się tu wiele o źródłach dzisiejszych amerykańskich bolączek, wśród których na pierwszy plan wybija się nadal nierozliczona kwestia niewolnictwa.
Ta płyta to nie tylko dokument, ale również przypomnienie, na czym polega prawdziwy rock and roll.
Od płyty naprawdę trudno się oderwać, bo The Delta Saints to muzycy z najprawdziwszego zdarzenia.
Nowy autorski materiał Gilmoura jest lżejszy niż płyta „On an Island”, mimo że wokalista i gitarzysta zatrudnił podobne grono współpracowników.
Festiwal jak zwykle ujmuje wielością form przekazu; będą wystawy w galeriach i w plenerze, instalacje, billboardy, happeningi, a nawet ingerencje w przestrzeń publiczną.
W salach Opery Narodowej wystąpi 950 artystów na 60 koncertach. Będzie można usłyszeć dzieła Bacha i Beethovena, Schumanna i Szostakowicza, Verdiego i Góreckiego.
Prawie co piąty z finalistów tegorocznego konkursu chopinowskiego pochodzi z Chin. Rodakom kibicuje 50 mln młodych Chińczyków, którzy uczą się gry na fortepianie. Czasem nawet z miłości do muzyki.
Nowy album Jacka Świdzińskiego „Wielka ucieczka z ogródków działkowych” karmi się polską mentalnością i pokazuje ją tak, jak gdyby autor był kolejnym wcieleniem Mrożka czy Gombrowicza.
Jubileuszowy festiwal w Gdyni okazał się bardzo różnorodny. Zwycięstwo Małgorzaty Szumowskiej przyjęto dobrze. A film Marcina Wrony nabrał dodatkowych znaczeń wraz z tragiczną śmiercią reżysera.
Rozmowa z Józefem Skrzekiem o światowej karierze, zmarłym bracie Janie i odnajdywaniu śląskości.
O ósmej rano przyjechali autokarami lub prywatnymi busami. Jeszcze pełni wrażeń z Wawelu i Wieliczki, trochę zaniepokojeni historiami z krakowskiego Kazimierza.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Kosmici ze „Space Invaders” na koszulkach, Pac-Man pożerający miasta w filmie „Piksele” czy powrót marki ZX Spectrum – moda na estetykę starych gier wideo osiąga apogeum. Czy kryje się za tym coś więcej niż nostalgia? I po co komu antyki w świecie nowych technologii?
Jak to możliwe, że sam środek foyer jednego z najpopularniejszych teatrów w Warszawie, urządzonego za pieniądze miejskie, unijne, państwowe oraz wpłaty prywatnych osób, Wspólnota Mieszkaniowa po cichu sprzedała pewnej firmie?
Nie wiadomo, jak dyskutować z prezydentem Dudą, żeby nie być posądzonym o udział w przemyśle pogardy.
Będąc w Londynie, prezydent Duda przestrzegł pracujących tam Polaków przed powrotem do Polski, gdyż nie ma do czego wracać.
Przesłanie nienawiści ma zapewnić frekwencję w „salonach empik i na empik.com”?
Czy suma banalnych zdjęć może tworzyć najbardziej niezwykły projekt ostatniego półwiecza? Zofia Rydet pokazała, że tak.