Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Banki na wyborczym celowniku

Polityka
Droższe i trudniej dostępne kredyty bankowe dla firm i konsumentów, niższe wpływy z podatku CIT odprowadzanego przez banki do budżetu, wyższe koszty obsługi długu publicznego – to bardzo prawdo­podobny scenariusz, jeśli zostanie wprowadzony podatek bankowy.

Okres wyborczy sprzyja mniej lub bardziej racjonalnym propozycjom zmian, jakie ugrupowania polityczne chcą wprowadzić w systemie podatkowym. Jedną z nich jest pomysł PiS dotyczący nałożenia dodatkowych obciążeń podatkowych na banki, dzięki czemu możliwe miałoby być zrealizowanie finansowych obietnic przedwyborczych tej partii. Podatek bankowy w wysokości 0,39 proc. wydaje się niewielki, ale ma być naliczany od aktywów bankowych. Te zaś w przypadku polskich banków przekraczają 1,5 bln zł. Z tego podatek bankowy wyniósłby ponad 6 mld zł rocznie. To kwota, o którą PiS chce walczyć.

Środowisko bankowców jest przeciwne takim wyborczym pomysłom. Podczas panelu zorganizowanego przez POLITYKĘ INSIGHT w trakcie ostatniego Forum Gospodarczego w Krynicy mówili właściwie jednym głosem. Opodatkowanie aktywów bankowych uznali za zamach na stabilność systemu finansowego.

Zdaniem Krzysztofa Kalickiego, prezesa Deutsche Banku Polska, nie ma obecnie żadnego uzasadnienia dla wprowadzenia w naszym kraju podatku bankowego. To rozwiązanie zastosowano w niektórych krajach Europy Zachodniej, które w czasie kryzysu musiały ratować nie tylko sektor finansowy, ale też nadszarpnięte recesją budżety tych państw. Polskie banki nie wymagały i nie wymagają takiej interwencji.

Obecnie podatek bankowy istnieje w 13 krajach Unii Europejskiej. Każdy kraj ma własną stawkę – najwyższą Węgry (0,53 proc.) i Słowacja (0,4 proc.), a najniższą Szwecja (0,036 proc.) i Cypr (0,03 proc.). Przy czym niektóre kraje nakładają mniejsze obciążenia na mniejsze banki. Różne w różnych krajach są też podstawy opodatkowania. Najwięcej państw za podstawę do naliczania podatku przyjmuje aktywa minus kapitał Tier 1 (wartość wyemitowanych przez bank akcji i obligacji długoterminowych) i gwarantowane depozyty klientów.

Polityka 39.2015 (3028) z dnia 22.09.2015; Materiał edukacyjno-informacyjny; s. 44
Reklama