Świat

Koniec szachów, czas na boks

Co dalej ze strefą Schengen?

Kolejka uchodźców z Syrii na granicy węgiersko-austriackiej. Kolejka uchodźców z Syrii na granicy węgiersko-austriackiej. Mstyslav Chernov / Wikipedia
Tak jak kryzys gospodarczy nadwyrężył strefę Euro, tak teraz kryzys migracyjny podważa inny fundament Unii Europejskiej – strefę Schengen.
Węgiersko-serbskie przejście graniczne w Röszke.Istvan Ruzsa/AFP/EAST NEWS Węgiersko-serbskie przejście graniczne w Röszke.

Wcale nie tak dawno na europejskich lotniskach panował osobliwy apartheid w wersji soft. Stalowe bramki, dla jednych Europejczyków nieuchwytne w szybkiej przebieżce do taksówki, dla drugich oznaczały kwadranse w kolejce, a potem konieczność dekonspiracji i odpowiedzi na kilka egzystencjalnych pytań w stylu „Po co tu jesteś?”, zadawanych przez spoconego pana po drugiej stronie szkła. To były czasy, gdy przekroczenie granicy w Zgorzelcu wcale nie wiązało się z kilkoma esemesami od pana T.

Polityka 39.2015 (3028) z dnia 22.09.2015; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Koniec szachów, czas na boks"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021