Film

Nieszczęście na szczęście

Recenzja filmu: „Król życia”, reż. Jerzy Zieliński

Robert Więckiewicz (jako Edward) i Piotr Głowacki (w roli biznesmena) Robert Więckiewicz (jako Edward) i Piotr Głowacki (w roli biznesmena) Next Film
Jeżeli dotychczas doskwierał nam deficyt szczęśliwego rodaka na ekranie, to w komedii Jerzego Zielińskiego znajdziemy wręcz wzorcowy model.

Choć nie od pierwszych scen. Najpierw dowiadujemy się bowiem, że nasz bohater pracuje w korporacji, gdzie nie ma najmniejszych szans rozwijać się wewnętrznie. Na szczęście w życiu bohatera zdarza się małe (a może nawet średnie) nieszczęście, wskutek czego straci pracę. I właśnie wtedy stanie się królem życia. Nawet w scenach łóżkowych sprawuje się lepiej niż do tej pory. Skądinąd udaje mu się utrzymać poprzedni standard życia (w co nawet w komedii trudno uwierzyć), w tym apartament znacznie przewyższający średnią lokalową w polskich filmach, która wynosi ok. 150 m kw. Słowem, znalazł się w sytuacji, o jakiej inni mogą tylko pomarzyć. Znany nie tylko w kraju operator Jerzy Zieliński, debiutujący w roli reżysera, miał jeden dobry pomysł wyjściowy – mianowicie, że w głównej roli obsadzi Roberta Więckiewicza. Dzięki niemu film daje się chwilami oglądać. Ojca zagrał natomiast Jerzy Trela. I tutaj jest potrzebna interwencja, może ze strony PISF? Dlaczego ten znakomity aktor od lat gra wyłącznie drugoplanowych zramolałych staruszków? Drodzy reżyserzy, sami nie wiecie, z kim pracujecie.

Król życia, reż. Jerzy Zieliński, prod. Polska, 96 min

Polityka 39.2015 (3028) z dnia 22.09.2015; Afisz. Premiery; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieszczęście na szczęście"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną