Historia

Niedokończony pochówek

Pogrzeb ostatniego cara Rosji

Car Mikołaj II z żoną Aleksandrą i dziećmi (od lewej): Olgą, Marią, Anastazją, Aleksym i Tatianą. Carską rodzinę wraz z czworgiem dworzan bolszewicy zamordowali 17 lipca 1918 r. w Jekaterynburgu. Car Mikołaj II z żoną Aleksandrą i dziećmi (od lewej): Olgą, Marią, Anastazją, Aleksym i Tatianą. Carską rodzinę wraz z czworgiem dworzan bolszewicy zamordowali 17 lipca 1918 r. w Jekaterynburgu. Bettmann / Corbis
Szczątki dzieci Mikołaja II – następcy tronu Aleksego i wielkiej księżnej Marii – były przechowywane od siedmiu lat w magazynach rosyjskiego Archiwum Państwowego. Wreszcie zapadła decyzja o ich pochówku 18 października, w dniu imienin Aleksego.
Mikołaj II po abdykacji w Carskim Siole, 1917 r.Polityka Mikołaj II po abdykacji w Carskim Siole, 1917 r.

Uroczysty pogrzeb zamordowanej carskiej rodziny odbył się 17 lipca 1998 r., w 80. rocznicę popełnionej w Jekaterynburgu zbrodni. W petersburskim Soborze Piotra i Pawła spoczęły zwłoki Mikołaja II, cesarzowej Aleksandry i trzech ich córek, wielkich księżnych Olgi, Tatiany i Anastazji, a także czterech dworzan, którzy dobrowolnie towarzyszyli Romanowym na zesłaniu. Ale groby przeznaczone dla Marii i Aleksego pozostały puste, bo historykom nie udało się wówczas natrafić na ich prochy.

Polityka 39.2015 (3028) z dnia 22.09.2015; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Niedokończony pochówek"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021