Ludzie i style

Gry z myszką

Retrogaming: gracze wracają do swych korzeni

Kadr z filmu „Piksele” Kadr z filmu „Piksele” Everett Collection / EAST NEWS
Kosmici ze „Space Invaders” na koszulkach, Pac-Man pożerający miasta w filmie „Piksele” czy powrót marki ZX Spectrum – moda na estetykę starych gier wideo osiąga apogeum. Czy kryje się za tym coś więcej niż nostalgia? I po co komu antyki w świecie nowych technologii?
Koszulka z symbolami z gry Space Invadersmateriały prasowe Koszulka z symbolami z gry Space Invaders

Ostrożnie schodzę w głąb lochów pod świątynną kryptą gotów błyskawicznie kliknąć kursorem na toporną, zbudowaną z paru pikseli na krzyż, ikonę miecza... Paleta kolorów jest skromna, animacje umowne, detali brak. Przedstawiony świat to ledwie powtarzalny zbiór symboli, mechanizmów spustowych dla wyobraźni odbiorcy, w której to tak naprawdę, a nie na ekranie komputera, rozgrywa się ta przygoda. Nie mogło być inaczej, bo w roku 1990, gdy Westwood Studios tworzyło grę „Eye of the Beholder”, nawet najpotężniejsze komputery PC miały moc obliczeniową nieporównywalnie mniejszą niż dzisiejsze smartfony.

Polityka 39.2015 (3028) z dnia 22.09.2015; Ludzie i style; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Gry z myszką"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021