Nauka

Złudzenie klimatyczne

Fakty i mity o klimacie

Topniejące góry lodowe w fiordzie Scoresby Sound, wschodnia Grenlandia. Topniejące góry lodowe w fiordzie Scoresby Sound, wschodnia Grenlandia. Hannes Grobe / Wikipedia
Będzie zimno. Będzie gorąco. Będzie miniepoka lodowcowa. Będą susze i upały, a oceany podniosą się o kilka metrów do 2050 r. W co wierzyć?
Jeszcze w 2001 r. IPCC przewidywało, że morza podniosą się średnio o mniej niż 2 milimetry na rok. W rzeczywistości już między 1993 a 2006 podniosły się o 3,3 mm na rok.Kerry Koepping/Carters News/Forum Jeszcze w 2001 r. IPCC przewidywało, że morza podniosą się średnio o mniej niż 2 milimetry na rok. W rzeczywistości już między 1993 a 2006 podniosły się o 3,3 mm na rok.

Przeglądając prasę i klikając po kanałach telewizji, można czasem odnieść wrażenie, że w nauce o klimacie panuje kompletny chaos i nikt nie wie, co przyniesie przyszłość. Według badań CBOS z 2014 r. 46 proc. Polaków uważa, iż uczeni nie są pewni, czy działalność człowieka ma wpływ na klimat, a 34 proc. z nas wątpi, że klimat w ogóle się zmienia. W rzeczywistości jednak żadnego chaosu w kręgach akademickich nie ma. Przeciwnie – badacze klimatu są wręcz zaskakująco zgodni: ocieplenie będzie (i to solidne), poziom mórz się podniesie, a powrót mrozów w stylu XVII w.

Polityka 40.2015 (3029) z dnia 29.09.2015; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Złudzenie klimatyczne"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rafał Wojaczek pod gwiazdą rozpaczną

Swego czasu stał się idolem i do dziś rozbudza namiętności wśród czytelników. Spośród wielu młodo zmarłych literackich straceńców i nadwrażliwców może jeszcze Halina Poświatowska wywołuje czytelnicze emocje. Blednie za to mit Edwarda Stachury, mało kto wraca do wierszy Andrzeja Bursy czy prozy Marka Hłaski. Dlaczego jedne literackie legendy trwają, inne zdają się rozwiewać?

Mirosław Pęczak
08.12.2001