Nauka

Samotna wśród małp

Dian Fossey – samotna obrończyni goryli

Dian Fossey wśród tubylców, którzy pomagali jej w zwalczaniu kłusowników i niszczeniu pułapek na zwierzęta. Dian Fossey wśród tubylców, którzy pomagali jej w zwalczaniu kłusowników i niszczeniu pułapek na zwierzęta. Yann Arthus Bertrand/ardea.com / Forum
30 lat temu, w święta Bożego Narodzenia, w tajemniczych okolicznościach zginęła Dian Fossey, najsłynniejsza badaczka afrykańskich goryli. Postać równie wybitna, co kontrowersyjna.
Dian Fossey po prostu kochała zwierzęta, których badaniem się zajmowała.ADPD/AP/Fotolink Dian Fossey po prostu kochała zwierzęta, których badaniem się zajmowała.

Wczesnym rankiem 26 grudnia 1985 r. Dian Fossey znaleziono martwą w sypialni jej domku w górach Wirunga w Rwandzie. Miała ślady po dwóch ciosach maczetą, w tym jednym przecinającym twarz. Obok ciała leżało zakrwawione narzędzie zbrodni. Morderca porozrzucał notatki i książki Fossey, powyciągał rzeczy z szuflad i szafek. Wnętrze domku wyglądało jak po przejściu małego tajfunu. Ponadto w cienkiej zewnętrznej ścianie wycięty został otwór, przez który prawdopodobnie morderca dostał się do środka.

Polityka 51/52.2015 (3040) z dnia 15.12.2015; Nauka ; s. 114
Oryginalny tytuł tekstu: "Samotna wśród małp"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021