Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Części (dla) ciała

Co można wymienić w człowieku

Bioinżynierowie, którzy już kilkanaście lat temu wdali się w mariaż z transplantologią, są na najlepszej drodze do tworzenia coraz bardziej złożonych anatomicznie narządów. Bioinżynierowie, którzy już kilkanaście lat temu wdali się w mariaż z transplantologią, są na najlepszej drodze do tworzenia coraz bardziej złożonych anatomicznie narządów. SPL / EAST NEWS
50 lat temu, 26 stycznia 1966 r., po raz pierwszy w Polsce przeszczepiono nerkę, tworząc podwaliny krajowej transplantologii. W tej dziedzinie otwierają się wciąż nowe możliwości. Czy człowiekowi można będzie wszczepić serce świni, nerkę z probówki albo elektroniczny nos?
Lech Mazurczyk

Gdyby sto lat temu zapytać ludzi związanych z medycyną o najbardziej przełomowe odkrycie, które zmieniłoby jej oblicze i pomogło przedłużać życie, prawdopodobnie wskazaliby na leki skuteczne w niszczeniu zakażeń. Antybiotyki weszły do powszechnego użycia po 1945 r. i zgodnie z przewidywaniami okazały się najskuteczniejszą bronią w walce z zarazkami, zamieniając wiele śmiertelnych chorób – takich na przykład jak zapalenie płuc – w przejściowe infekcje.

Polityka 1/2.2016 (3041) z dnia 27.12.2015; Nauka ; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Części (dla) ciała"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >