Nauka

Jaka jest jakość powietrza w twojej okolicy? Możesz to sprawdzić swoim smartfonem

Jaka jest jakość powietrza w twojej okolicy? Możesz to sprawdzić swoim smartfonem

Isengardt / Flickr CC by 2.0
Wystarczy uruchomić aplikację stworzoną przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane aktualizowane są co godzinę.

„Jakość powietrza w Polsce” – bo tak nazywa się ta apka – umożliwia sprawdzenie poziomu zanieczyszczeń w dowolnym miejscu w kraju. Wystarczy pobrać ją na telefon i wpisać nazwę miejscowości, która nas interesuje. Program łączy się z jedną ze stu czterdziestu stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całej Polski, których dane są aktualizowane co godzinę. Wynik pomiaru jest przedstawiany w skali od „bardzo dobrego” do „bardzo złego” stanu czystości powietrza.

Aplikacja mierzy aktualne stężenia benzenu, ozonu, pyłów oraz dwutlenków siarki, azotu i węgla, a w razie wystąpienia w powietrzu szkodliwego poziomu tych składników – wyśle na telefon automatyczne ostrzeżenie. Oprócz tego wszystkie dane mające wpływ na wynik pomiaru przedstawione są na mapie, wykresach i w zestawieniach, które dają bardziej szczegółową wiedzę na temat zanieczyszczeń w naszej okolicy.

Bezpłatna aplikacja jest już dostępna dla użytkowników Androida, w styczniu 2016 roku będzie można z niej korzystać w systemie iOS.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Ukraińska kelnerka o swojej pracy w polskich hotelach

Kobiety traktują nas jak powietrze, mężczyźni często proponują nam seks, a dzieci uważają za służące, którym nie należy się szacunek – opowiada Ukrainka, która od czterech lat pracuje na polskim wybrzeżu.

Katarzyna Zdanowicz
17.07.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną