Nauka

Jaka jest jakość powietrza w twojej okolicy? Możesz to sprawdzić swoim smartfonem

Isengardt / Flickr CC by 2.0
Wystarczy uruchomić aplikację stworzoną przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Dane aktualizowane są co godzinę.

„Jakość powietrza w Polsce” – bo tak nazywa się ta apka – umożliwia sprawdzenie poziomu zanieczyszczeń w dowolnym miejscu w kraju. Wystarczy pobrać ją na telefon i wpisać nazwę miejscowości, która nas interesuje. Program łączy się z jedną ze stu czterdziestu stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całej Polski, których dane są aktualizowane co godzinę. Wynik pomiaru jest przedstawiany w skali od „bardzo dobrego” do „bardzo złego” stanu czystości powietrza.

Aplikacja mierzy aktualne stężenia benzenu, ozonu, pyłów oraz dwutlenków siarki, azotu i węgla, a w razie wystąpienia w powietrzu szkodliwego poziomu tych składników – wyśle na telefon automatyczne ostrzeżenie. Oprócz tego wszystkie dane mające wpływ na wynik pomiaru przedstawione są na mapie, wykresach i w zestawieniach, które dają bardziej szczegółową wiedzę na temat zanieczyszczeń w naszej okolicy.

Bezpłatna aplikacja jest już dostępna dla użytkowników Androida, w styczniu 2016 roku będzie można z niej korzystać w systemie iOS.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną