Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Łuk na tapecie

Triumfalna brama w Warszawie?

Nowoczesny biurowiec w kształcie bramy w dzielnicy La Defense w Paryżu, wybudowany w 1990 r. Nowoczesny biurowiec w kształcie bramy w dzielnicy La Defense w Paryżu, wybudowany w 1990 r. Imago Stock&People / EAST NEWS
W Rzymie stoją od ponad 2 tys. lat, w Paryżu od 200, w naszej stolicy nie stanęły nigdy. Teraz wróciły marzenia, by łukiem triumfalnym upamiętnić Cud nad Wisłą.
Powszechnie znany paryski Łuk Triumfalny.Anne-Christine Pouljoulat/AFP/EAST NEWS Powszechnie znany paryski Łuk Triumfalny.

Łuk Konstantyna obchodził 1700-lecie w ub.r. Pomnik wystawiono po zwycięstwie w bitwie na moście Mulwijskim w 312 r., w której 40-tysięczna armia Konstantyna pokonała wojska jego rywala, Maksencjusza, i zdobyła Rzym. Aby upamiętnić militarny sukces, trzy lata później wzniesiono kamienny łuk trójprzelotowy, kolejny tego typu monument, których w Rzymie tego czasu stało na trasie triumfu nawet kilkadziesiąt.

Rzymianie czasów republiki z etruskiego rytuału oczyszczającego żołnierzy z bitewnej krwi uczynili paradę ku czci zwycięzcy.

Polityka 3.2016 (3042) z dnia 12.01.2016; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Łuk na tapecie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >