Chcesz dożyć późnej starości? Warto poznać sekret polskich stulatków

Piękni stuletni
W starym ciele – coraz młodszy duch. Polskie stulatki rosną w siłę, ale skąd właściwie ją biorą?
W Finlandii co drugie dziecko może dożyć stu lat.
Richard Kolker/Getty Images

W Finlandii co drugie dziecko może dożyć stu lat.

Lepiej dodać życia do lat, zamiast lat do życia, zwłaszcza w ciężkiej chorobie.
ZwieRys/Wikipedia

Lepiej dodać życia do lat, zamiast lat do życia, zwłaszcza w ciężkiej chorobie.

Tekst ukazał się w POLITYCE w styczniu 2016 r.

Noworodki, które przyszły na świat 1 stycznia 2016 r., mają przed sobą w zależności od płci 74 lub 82 lata życia. Tyle w swoich statystykach wylicza im GUS – dziewczynkom więcej, chłopcom mniej. W Finlandii co drugie dziecko, jak wynika z podobnych szacunków, może dożyć stu lat. Nasza polska perspektywa jest więc wciąż dużo gorsza, ale nie należy opierać się na samej statystyce. Osób długowiecznych przybywa również w naszym kraju, więc spośród urodzonych w tym roku Polaków zapewne wielu przekroczy 90, a pewnie nawet 100 lat.

Wkrótce to nie będzie wielki wyczyn – przewiduje prof. Monika Puzianowska-Kuźnicka z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN. Denerwują ją ustalone dawno temu, i powtarzane w wypowiedziach niektórych polityków, definicje arbitralnie ustanawiające granicę starości na 65 lat. – Skandal! Mam w swoim otoczeniu osoby długowieczne, które są sprawne fizycznie i intelektualnie nie mniej niż 20-latki.

Genom stulatka

Wraz z wydłużaniem linii życia przybywa pytań, jak starzeć się zdrowo. Dr hab. nauk o zdrowiu Małgorzata Mossakowska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej ma jednak do tego określenia zastrzeżenia: – Nie zdrowo, tylko udanie i szczęśliwie. Bo zdrowa starość nie jest chyba możliwa, ale pomyślna – tak. Anglicy znaleźli na to świetne określenie: succesfull aging.

Poszukiwania przyczyn długowieczności trwają od lat. Także w Polsce, gdzie wbrew ogólnemu – najczęściej nieprzychylnemu – nastawieniu do ludzi w sędziwym wieku, postanowiono już jakiś czas temu dokładnie ich przebadać pod kątem cech zapewniających długie życie. Po opublikowaniu wyników projektów PolStu i PolSenior politycy nie zadali naukowcom żadnych pytań. – Byłam zdumiona tym brakiem zainteresowania – wyznaje dr Mossakowska, która koordynowała oba projekty. Na ich kontynuację już od kilku lat nikt nie chce wyłożyć pieniędzy, co dodatkowo stwarza podejrzenie, że nie mamy dobrej strategii w związku ze zmianami demograficznymi i jakiekolwiek założenia tzw. polityki senioralnej są tylko pustosłowiem.

O swojej starości lepiej więc zawczasu pomyśleć samemu. Naukowcy nie mają wątpliwości, że mniej więcej do 85. roku życia za tempo tego procesu i jego przebieg odpowiada środowisko: dieta, aktywność fizyczna, używki, styl życia. – A jeśli ktoś przekroczy 85 lat, o dalszym losie zaczynają decydować przede wszystkim jego geny – twierdzi prof. Puzianowska-Kuźnicka.

W długowiecznych rodzinach więcej jest osób dobiegających stu lat, a nawet przekraczających ten wiek, ponieważ posiadają one lepsze odmiany genów regulujących tempo starzenia. Choć trzeba od razu zaznaczyć, że sprawa jest dużo bardziej skomplikowana – na długowieczność wpływa wiele czynników dziedziczonych po przodkach: obecność korzystnych odmian jednych genów może być przytłumiona innymi, więc dopiero wzajemne interakcje między nimi składają się na ostateczny rezultat.

Genetyka ma tu coraz więcej do powiedzenia, choć na wiele pytań nie potrafi jeszcze znaleźć wiarygodnych odpowiedzi. Dr hab. Marek Zagulski i dr hab. Anna Boguszewska-Chachulska z firmy Genomed SA zajmują się tą dziedziną już od wielu lat i doszli do następujących wniosków: połowa publikacji naukowych w prasie medycznej z zakresu diagnostyki molekularnej jest niewiele warta, gdyż wnioski wyciągane z takich badań przez lekarzy – mających na ogół marne pojęcie o biologii molekularnej, a chcących publikować w modnej dziś dziedzinie – są często po prostu błędne. – Albo źle interpretowane – ocenia dr Zagulski. Jego firma zakończyła w grudniu sekwencjonowanie pełnych genomów 130 osób długowiecznych (75 kobiet i 55 mężczyzn), powyżej 92 lat, w tym licznych stulatków, którzy zestarzeli się pomyślnie. – Wybraliśmy najzdrowszych spośród uczestników badań PolStu i PolSenior oraz dołączyliśmy grupę z nowego naboru – wyjaśnia prof. Puzianowska-Kuźnicka, której Instytut wraz z Międzynarodowym Instytutem Biologii Molekularnej i Komórkowej, Genomedem oraz spółką informatyczną 24Godziny utworzył konsorcjum realizujące projekt pod nazwą PolGenom.

Dzięki tej inicjatywie powstaje w Polsce genetyczny wzorzec osoby długowiecznej w dobrej kondycji, z którym będzie można porównywać każdego mieszkańca naszego kraju, należącego do polskiej subpopulacji kaukaskiej. Do tej pory takiego wzorca nie mieliśmy, a porównywanie danych uzyskanych od pacjentów z genomami innych nacji i ras jest niewystarczające do celów diagnostycznych.

Wzorcowy genom tworzymy na podstawie genomów ludzi długowiecznych, którzy zestarzeli się pomyślnie. To jak wzorzec z Sevres – mówi dr Marek Zagulski. Dr Anna Boguszewska-Chachulska, prezes Zarządu Genomedu i kierownik projektu, w którego pracowniach genomowej i bioinformatycznej przez ostatnie dwa lata wykonywano mrówcze analizy, dodaje: – W genomach przebadanych stulatków znaleźliśmy 900 znanych wariantów będących przyczyną chorób uwarunkowanych genetycznie. Ale takich, które mogą mieć znaczenie dla zdrowia stulatków, było tylko kilkadziesiąt. Powstała baza danych, z którą można teraz porównywać każdego polskiego pacjenta, by móc zaoferować mu precyzyjną diagnostykę genomową.

Czytaj także

Aktualności, komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną