Nowa ustawa o prokuraturze jest produktem prawie doskonałym. Bynajmniej nie z punktu widzenia obywatela czy szeregowego prokuratora, ale politycznego nadzorcy, którym będzie minister sprawiedliwości. Czyli Zbigniew Ziobro.
Był już ministrem, wicepremierem, marszałkiem Sejmu, przez moment nawet pełnił obowiązki Prezydenta RP. Jednak najważniejsza rola w jego politycznej karierze właśnie się zaczyna. Przejmuje stery dryfującej ku skałom Platformy. Albo ją zatopi – jak włoski kapitan Schettino swą „Concordię” – albo zawróci na szerokie wody.
Unijni partnerzy postawili rząd PiS na cenzurowanym. Nowe władze wydają się tym naiwnie zdziwione, zaskoczone i oburzone.
Jeśli ktoś wierzył, że można oddzielić politykę od gospodarki, po decyzji wielkiej agencji Standard&Poor’s przeżył rozczarowanie.
W ramach „dobrej zmiany” Ministerstwo Sprawiedliwości zamierza ponownie upaństwowić komorników.
Dr Maciej Bartkowski, dyrektor w waszyngtońskim Międzynarodowym Instytucie Konfliktu bez Przemocy, o obywatelskich listach czarnych owiec i innych metodach obywatelskiego oporu przeciwko autorytarnej władzy.
Wymiana kadr w ministerstwach, urzędach, mediach, spółkach państwowych, agencjach trwa w najlepsze. Wkraczają partyjni działacze z ideową identyfikacją. Bo dobra zmiana wymaga dobrych ludzi. Czyli z PiS.
Wszystkich lewicowych czytelników obawiających się jego osoby nowy dyrektor TVP Kultura Mateusz Matyszkowicz prosi, by zrobili listę stereotypów o prawicy i sprawdzili, co tu pasuje.
Stało się. Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o systemie oświaty i zawrócili sześciolatki do przedszkoli. Lecz dużo większa strata to zniesienie obowiązku przedszkolnego pięciolatków.
W ostatnim numerze POLITYKI Sławomir Sierakowski stawia i odpowiada na pytanie „Co po Kaczyńskim?”. To dzisiaj pytanie zasadnicze i bez sensownej odpowiedzi na nie odsunięcie PiS od władzy będzie zwycięstwem pyrrusowym. Jestem przekonany, że przyszłość jest w rękach mojego pokolenia.
Rozwodowe spory o majątek sprowadzają się dziś zwykle do tego, że sprytniejszy ogrywa słabszego.
Rzesze opętanych Polaków, oczyszczonych odpłatnie przez Wandę P., nie mogą się nachwalić profesjonalizmu usług egzorcystki.
Wśród greckich uchodźców, którzy trafili do Polski, byli też Macedończycy. Grecja ich nie chce, Polska nie rozumie.
Z Przemysławem Gackiem, współtwórcą portalu pracuj.pl, o tym, jak pracują Polacy, a jak ich pracodawcy.
W ciągu zaledwie pół roku największe polskie firmy giełdowe straciły na wartości około 30 proc. Ten ostry zjazd nadal trwa. Na tym tle styczniowy spadek cen akcji na giełdach światowych to pestka. Tam jest dekoniunktura. U nas – plan przejęcia przez państwo prywatnych przedsiębiorstw.
Kryzys finansowy trwa już osiem lat i jak dotąd nie widać, by osiągnął punkt, po którym sytuacja zaczęłaby się trwale poprawiać. Coraz bardziej prawdopodobna staje się zaś kolejna faza globalnych zawirowań, tym razem związana z nadmiernym zadłużeniem w krajach rozwijających się. Czy jest się czego obawiać?
Polacy coraz chętniej ogłaszają upadłość konsumencką. W 2015 r., po zmianie przepisów, liczba postępowań przekroczyła dwa tysiące. Więcej niż przez poprzednie sześć lat łącznie.
Kto choć na chwilę zapomni o zasadach bezpieczeństwa, może stracić mnóstwo pieniędzy, a złodziei nigdy nie znajdzie. Jak tego uniknąć?
Czy taka może być alternatywa dla Niemiec Angeli Merkel? 43-letni Björn Höcke wyrasta na rzecznika przerażonego niemieckiego mieszczaństwa.
W Indiach niemal gotowa jest największa na świecie baza danych biometrycznych i blisko miliard Hindusów ma już kartę Aadhaar. Dla wielu to pierwszy dokument w życiu. Dla wszystkich – bilet do przyszłości. Tylko czy lepszej?
Grupa ranczerów przegania szeryfów i okupuje budynki federalne. Na Dzikim Zachodzie w XXI w.
Jest przykrą prawdą, że uwolnienie od pańszczyzny chłopi w Polsce zawdzięczali zaborcom. Wieki poddaństwa odcisnęły straszliwe piętno na chłopskim charakterze i mentalności.
Z początkiem 1716 r. ostatecznie upadło powstanie mające przywrócić Stuartom władzę w Anglii.
Kornik drukarz nie miał dawno takiej prasy. Zabijając pół miliona białowieskich świerków, uderzył za jednym zamachem w dwa polskie rządy, wyprowadził ludzi na ulice, zaostrzył spór o przyszłość Puszczy i może pomóc go wreszcie zakończyć.
W starym ciele – coraz młodszy duch. Polskie stulatki rosną w siłę, ale skąd właściwie ją biorą?
Zboże jest podstawą diety ludzi, odkąd stali się rolnikami. Najczęściej przybiera postać chleba. Żeby jednak na naszych stołach pojawiły się aromatyczne bochny z chrupiącą skórką, musieliśmy się wiele nauczyć.
Wróżki mają czarodziejskie kule, Technoecho ma doroczny Consumer Electronics Show w Las Vegas. To tam już od 20 lat rysuje się obraz rynku elektroniki użytkowej najbliższej przyszłości. Zaprzęgając do pracy całą naszą machinę analityczną, wybraliśmy dwie frapujące propozycje z dwóch przeciwległych końców spektrum technologii prezentacji obrazu.
Ku naszej uciesze twórcy zadają kłam wrażeniu, że współczesna polityka historyczna Niemiec dąży do wybielenia przeszłości.
Skomplikowany proces odkrywania uwięzionej w męskim ciele kobiecości.
To wielowymiarowy, paląco aktualny dramat egzystencjalny, badający granicę wytrzymałości zwykłego człowieka, poddawanego nieustannej presji.
Spektakl ogląda się z przyjemnością i zainteresowaniem, także dlatego, że reżyser potrafi i nie boi się zaskakiwać.
Utwory Szekspira to doskonałe struktury dramaturgiczne, komedia baletowa stanowi jednak nie lada wyzwanie.
Książka jest surowsza w języku, bardziej sprawozdawcza, ale może dlatego czasami przytłacza swoją prawdą.
Fabuła dąży do zbyt szybkiego rozwiązania, ale i tak Hornby’ego czyta się od początku do końca z niekłamaną przyjemnością.
Służba Witkacego w carskiej armii to jeden z najbardziej zagadkowych okresów w jego życiu.
Można czytać tę gwałtowną i chaotyczną powieść jako swoistą – pełną autoironii – refleksję Irvinga nad jego własnym pisarstwem.
Trudno uwierzyć, ale Jerzy Maksymiuk, jeden z najwybitniejszych polskich dyrygentów, skończy w kwietniu 80 lat.
Po wyjątkowych dla polskiej sceny muzycznej podsumowaniach starego roku w światowej prasie już sam początek nowego potwierdza, że się nami interesują.
Rozmowa z amerykańskim reżyserem filmowym Francisem Fordem Coppolą o buncie, niezależności w sztuce i przyszłości kina.
Po raz 23. rozdaliśmy Paszporty POLITYKI. Prócz samych werdyktów najwięcej komentarzy wywoływały tym razem okoliczności zewnętrzne: gala przypadła na moment, w którym nowa władza PiS wprowadza swoje porządki – także w dziedzinie kultury.
„Syn Szawła” węgierskiego debiutanta László Nemesa to jeden z najgłośniej dyskutowanych filmów sezonu. Nikt nie odważył się w tak bezkompromisowy sposób ukazać Auschwitz od strony ofiar biorących czynny udział w eksterminacji.
Feminizm w Polsce? Nie istnieje! – usłyszałam na imprezie.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Forma dzisiejszych konfliktów i propaganda zmieniły zdjęcia prasowe z wojny. Dzisiejszy fotoreporter ma nóż na gardle – nie pojedzie już do Państwa Islamskiego.
Wraca właśnie serial „Z Archiwum X”, ale czy nie wygasa aby zainteresowanie UFO? Paradoksalnie w epoce smartfonów i dronów ludzie rzadziej dostrzegają na niebie niezidentyfikowane obiekty latające.
Ostatnie tragedie w Tatrach pokazują, że jeśli chodzi o kalkulowanie ryzyka w wysokich górach, wciąż mamy się czego uczyć. Polacy należą w tej dziedzinie do kategorii sprawców problemów.
Wszyscy lubimy się bawić, tańczyć i biesiadować. Szukamy do tego okazji przez cały rok. W karnawale możemy szaleć bez dodatkowego usprawiedliwienia. Jak się przed laty do balów szykowano i co na nich jadano?
Walka z donosicielami, którzy skarżą się cudzoziemcom na swój kraj, to nic nowego, zwykła obsesja i głupota.
I znowu Polską rządzi Partia i jej Wódz.
Facet w telewizorze biegał po pokojach niczym kot z pęcherzem i pokazywał swoim gościom, jak mieszka.
Pogłoska, że po zamachu PiS na media publiczne Polska może stracić prawo udziału w popularnym konkursie piosenki Eurowizji, budzi niepokój.
Weekend powitania Wrocławia z rolą Europejskiej Stolicy Kultury może nieco rozczarował, ale na pewno przywołał duchy tego miasta – czy to w sposób zamierzony, czy nie. To była impreza jakby z innych czasów i na inne czasy.