Kraj

Co po POPiSie?

Ryszard Petru o tym, kto powinien rządzić Polską

Dzisiejsze elity doprowadziły spór do takiego poziomu, że chodzi w nim nie o zmianę polityki prowadzonej przez państwo, a o to, kto kogo zmarginalizuje i upokorzy. Dzisiejsze elity doprowadziły spór do takiego poziomu, że chodzi w nim nie o zmianę polityki prowadzonej przez państwo, a o to, kto kogo zmarginalizuje i upokorzy. Mirosław Gryń / Polityka
W ostatnim numerze POLITYKI Sławomir Sierakowski stawia i odpowiada na pytanie „Co po Kaczyńskim?”. To dzisiaj pytanie zasadnicze i bez sensownej odpowiedzi na nie odsunięcie PiS od władzy będzie zwycięstwem pyrrusowym. Jestem przekonany, że przyszłość jest w rękach mojego pokolenia.
Ryszard Petru – założyciel i przewodniczący partii Nowoczesna.Tomasz Paczos/Fotonova Ryszard Petru – założyciel i przewodniczący partii Nowoczesna.

Ważne jest, aby spór w ramach mojej generacji był prowadzony zupełnie inaczej niż ten między Kaczyńskim i Tuskiem. Aby różnić się istotnie ad meritum, a nie ad personam. I co najważniejsze – aby zmiany władzy nie doprowadzały do palpitacji serca rzesz Polek i Polaków. Aby Polska była krajem przewidywalnym, takim jak większość państw Europy Zachodniej. To jednak dopiero po Kaczyńskim.

Chocholi taniec

Może jeszcze tego dobrze nie widać, ale rządy PiS są ostatnim aktem władzy pokolenia, które doprowadziło do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 r.

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Co po POPiSie?"

Czytaj także

Kultura

Wielki Janusz Gajos. Mówi, a ludzie go słuchają

Kluczowe postaci w „Klerze” i „Kamerdynerze”, do tego kilka ról w Teatrze Narodowym i kolejne filmy w przygotowaniu. Od Janusza Gajosa zależy dziś w polskiej kulturze więcej niż kiedykolwiek.

Aneta Kyzioł
25.09.2018