Miały zmienić polską politykę, ale to polityka je zmieniła i pochłonęła. Trzecie siły, partie protestu, antysystemowcy, wolnościowcy najpierw budzili entuzjazm, potem wzruszenie ramion, a na końcu często pusty śmiech. W kolejce czekają następne formacje, które chcą osuszyć bagno przy Wiejskiej. Czy czeka je ten sam los? Oto kronika wyborczych wypadków miłosnych.
W Rudzie Śląskiej, uznawanej za Polskę w pigułce, w walce opozycji z opozycją wygrał Michał Pierończyk. Jak to zwycięstwo przełoży się na polityczne układy i stosunki w skali kraju?
Nie jest jak z zakupem billboardu czy reklamy w telewizji, że od razu będziemy widzieć efekty. To inwestycja długoterminowa – mówi Mateusz Sabat z firmy Big Data for Leaders.
Znany poseł PO Krzysztof Brejza wystartuje do Senatu z Inowrocławia. „Jedynkę” w okręgu bydgoskim dostał były europoseł Tadeusz Zwiefka.
Lider PO zapowiada utrzymanie jedności opozycji, odmłodzenie i profesjonalizację sztabu, wizyty w terenie i nowy program na jesienne wybory parlamentarne.
Liderzy mniejszych partii opozycyjnych – SLD, PSL, Nowoczesnej i UED – potajemnie spotkali się w środę. Czy szykuje się nowy sojusz, wymierzony w Platformę Grzegorza Schetyny?
Ten pokaz siły na dłuższą metę się liderowi PO nie opłaci. Zniechęci innych potencjalnych koalicjantów, osłabi ofertę ideową i personalną Koalicji Obywatelskiej, odstraszy część wyborców.
Z Ryszardem Petru jest trochę jak z biznesmenem, któremu nie wypaliła sprzedaż dętek, więc bierze się za produkcję gumek recepturek. Tylko czy w polityce też tak łatwo można się przebranżowić? I czy Nowoczesna przetrwa odejście swojego założyciela?
Nowoczesna jako partia zdolna do samodzielnego życia nie istnieje od co najmniej kilku miesięcy.
Coś się przełamało. Notowania PiS spadły. Nawet jeżeli jeszcze wzrosną, dostrzeżono obłudę władzy, która wiele mówiła o pokorze i umiarze, a po cichu czerpała wiadrami z państwowej kasy. Opozycja chwyciła wiatr w żagle. Dokąd jednak płynie?