Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Tabletki dla duchów

Recenzja książki: John Irving, „Aleja Tajemnic”

materiały prasowe
Można czytać tę gwałtowną i chaotyczną powieść jako swoistą – pełną autoironii – refleksję Irvinga nad jego własnym pisarstwem.

Główny bohater „Alei Tajemnic”, 14. powieści Johna Irvinga, 54-letni, schorowany Juan Diego Rivera, amerykański pisarz, rusza w podróż na Filipiny, chcąc spełnić złożoną przed laty obietnicę. Jego uwolniony od beta blokerów umysł zaczyna śnić. Owe sny są strumieniem wspomnień z czasów dzieciństwa, spędzonego w Meksyku na wysypisku śmieci, z matką prostytutką, jasnowidzącą siostrą oraz licznymi „tatusiami”. „Aleja Tajemnic” to więc elegia. Ale elegia w stylu Irvinga – mieszająca powagę ze slapstickowym żartem, niepoprawna politycznie, religijnie i erotycznie, baśniowa i ponuro fatalistyczna. Powracają tu motywy, których autor „Modlitwy za Owena” trzyma się obsesyjnie od początku kariery: cyrk, katolickie cnoty i perwersje, osobliwie pogańska wiara w przeznaczenie, poczucie obcości, fascynacja transseksualizmem. Można czytać tę gwałtowną i chaotyczną powieść jako swoistą – pełną autoironii – refleksję Irvinga nad jego własnym pisarstwem. Pisarstwem, które zawsze było kroniką zapowiedzianych katastrof. „Tworzenie powieści jest w gruncie rzeczy poszukiwaniem ofiar” – wyznał niegdyś w wywiadzie autor „Alei Tajemnic”. I tego się trzyma.

John Irving, Aleja Tajemnic, przeł. Magdalena Moltzan-Małkowska, Prószyński i S-ka, Warszawa 2016, s. 512

Książka do kupienia w sklepie internetowym Polityki.

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Tabletki dla duchów"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Za jakie grzechy? O co proboszcz procesuje się z parafianami

Ki diabeł?! – pomyślała pani sołtyska, gdy dostała wezwanie na komisariat. Wnet się jednak okazało, że żaden diabeł, tylko ksiądz postanowił ścigać parafian na drodze prawnej.

Zbigniew Borek
04.07.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną