Rynek

Kosztowna zmiana

Jakie mogą być skutki obniżenia ratingu Polski

Jeśli ktoś wierzył, że można oddzielić politykę od gospodarki, po decyzji wielkiej agencji Standard&Poor’s przeżył rozczarowanie.

Agencja obniżyła Polsce rating z poziomu A- do BBB+ oraz zmieniła jego perspektywę z pozytywnej na negatywną. To pierwsza taka degradacja od dwóch dekad, a jednocześnie sygnał dla inwestorów zainteresowanych pożyczaniem Polsce pieniędzy: uwaga, miejcie się na baczności! BBB+ to jeszcze nie poziom śmieciowy, dla hazardzistów, ale chętni do pożyczania powinni wiedzieć, że z tym krajem mogą być problemy. Trzeba to brać pod uwagę, oczekując wyższego oprocentowania pożyczek.

Na wieść o decyzji S&P złoty stracił na wartości, a notowania akcji na GPW po raz kolejny spadły.

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Komentarze; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosztowna zmiana"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021