Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Kosztowna zmiana

Jakie mogą być skutki obniżenia ratingu Polski

Jeśli ktoś wierzył, że można oddzielić politykę od gospodarki, po decyzji wielkiej agencji Standard&Poor’s przeżył rozczarowanie.

Agencja obniżyła Polsce rating z poziomu A- do BBB+ oraz zmieniła jego perspektywę z pozytywnej na negatywną. To pierwsza taka degradacja od dwóch dekad, a jednocześnie sygnał dla inwestorów zainteresowanych pożyczaniem Polsce pieniędzy: uwaga, miejcie się na baczności! BBB+ to jeszcze nie poziom śmieciowy, dla hazardzistów, ale chętni do pożyczania powinni wiedzieć, że z tym krajem mogą być problemy. Trzeba to brać pod uwagę, oczekując wyższego oprocentowania pożyczek.

Na wieść o decyzji S&P złoty stracił na wartości, a notowania akcji na GPW po raz kolejny spadły. Czarne miesiące warszawskiego parkietu zdają się nie mieć końca. S&P wyjaśnia, że zmieniła swoją ocenę Polski za sprawą problemów, jakie się już pojawiły i mogą pojawiać w przyszłości. Mają charakter polityczny i są związane z demontażem instytucji demokratycznego państwa prawa, czyli tzw. „dobrą zmianą” PiS: paraliżem Trybunału Konstytucyjnego, zamianą służby cywilnej w system partyjnych nominacji, przejęciem mediów publicznych, obłożeniem niektórych sektorów gospodarki specpodatkami. Analitycy wzięli też pod uwagę, co mogą przynieść kolejne dni i noce: utratę niezależności przez Narodowy Bank Polski oraz Radę Polityki Pieniężnej (która ma realizować „dobrą zmianę” w polityce monetarnej), spełnianie kosztownych obietnic wyborczych PiS wymagających zwiększenia długu publicznego (program Rodzina 500+, obniżenie wieku emerytalnego, kwota wolna od podatku), uderzenie w banki ograniczające możliwość kredytowania gospodarki (podatek od aktywów – wchodzi od lutego br. – oraz prezydencka ustawa w sprawie kredytów frankowych), nakręcanie wojny z Komisją Europejską (skomplikuje pozyskiwanie pieniędzy z budżetu UE).

Decyzja S&P jest kolejną złą wiadomością dla polskiej gospodarki.

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Komentarze; s. 5
Oryginalny tytuł tekstu: "Kosztowna zmiana"
Reklama