Ludzie i style

Trzecia wojna fotografów

Jak wygląda życie korespondenta wojennego

Fotoreporterka Lynsey Addario w Sudanie, 2004 r. Fotoreporterka Lynsey Addario w Sudanie, 2004 r. Jahi Chikwendiu/The Washington Post / Getty Images
Forma dzisiejszych konfliktów i propaganda zmieniły zdjęcia prasowe z wojny. Dzisiejszy fotoreporter ma nóż na gardle – nie pojedzie już do Państwa Islamskiego.
Od lewej: dziennikarz Sebastian Junger i fotograf Tim Hetherington (zginął w Libii w 2011 r.), Afganistan 2010 r.EAST NEWS Od lewej: dziennikarz Sebastian Junger i fotograf Tim Hetherington (zginął w Libii w 2011 r.), Afganistan 2010 r.

Krzysztof Miller fotografował w latach 90. obozy dla głodujących i umierających uchodźców w Kongu. Jechał terenowym motocyklem do jednego z nich, położonego najgłębiej w dżungli, droga zamieniła się w wydeptaną przez uchodźców ścieżkę. Fotograf i korespondent wojenny „Gazety Wyborczej” dogonił na niej grupę fotoreporterów, którzy wyjechali z hotelu przed świtem. Zatrzymali się na poboczu, by wypalić trochę lokalnej samosiejki. „Ten, który podaje mi batata, João Silva, kilkanaście lat później straci nogi w Afganistanie.

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzecia wojna fotografów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021