Ludzie i style

Trzecia wojna fotografów

Jak wygląda życie korespondenta wojennego

Fotoreporterka Lynsey Addario w Sudanie, 2004 r. Fotoreporterka Lynsey Addario w Sudanie, 2004 r. Jahi Chikwendiu/The Washington Post / Getty Images
Forma dzisiejszych konfliktów i propaganda zmieniły zdjęcia prasowe z wojny. Dzisiejszy fotoreporter ma nóż na gardle – nie pojedzie już do Państwa Islamskiego.
Od lewej: dziennikarz Sebastian Junger i fotograf Tim Hetherington (zginął w Libii w 2011 r.), Afganistan 2010 r.EAST NEWS Od lewej: dziennikarz Sebastian Junger i fotograf Tim Hetherington (zginął w Libii w 2011 r.), Afganistan 2010 r.

Krzysztof Miller fotografował w latach 90. obozy dla głodujących i umierających uchodźców w Kongu. Jechał terenowym motocyklem do jednego z nich, położonego najgłębiej w dżungli, droga zamieniła się w wydeptaną przez uchodźców ścieżkę. Fotograf i korespondent wojenny „Gazety Wyborczej” dogonił na niej grupę fotoreporterów, którzy wyjechali z hotelu przed świtem. Zatrzymali się na poboczu, by wypalić trochę lokalnej samosiejki. „Ten, który podaje mi batata, João Silva, kilkanaście lat później straci nogi w Afganistanie.

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Ludzie i style; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzecia wojna fotografów"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >