Historia

Jakub bez tronu

Stuartowie w walce o powrót na angielski tron

Zasiadający na tronie angielskim Jakub II Stuart (1685-88 r.) Zasiadający na tronie angielskim Jakub II Stuart (1685-88 r.) De Agostini / Getty Images
Z początkiem 1716 r. ostatecznie upadło powstanie mające przywrócić Stuartom władzę w Anglii.
Młodsza córka Jakuba II Anna (1702-14 r.)De Agostini/Getty Images Młodsza córka Jakuba II Anna (1702-14 r.)

10 czerwca 1688 r. królowi Anglii Jakubowi II Stuartowi urodził się prawowity syn, co 54-letni monarcha przyjął z wielkim wzruszeniem. Przyjście na świat królewskiego potomka jest zwykle witane przez poddanych z entuzjazmem, ale tym razem było inaczej. Jakub II był bowiem bardzo niepopularny; naraził się już jako następca tronu, przechodząc na katolicyzm i biorąc za drugą małżonkę pobożną włoską księżniczkę, choć król Anglii powinien być głową Kościoła anglikańskiego.

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Historia; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Jakub bez tronu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021