Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Paszporty POLITYKI

Paszporty: wręczamy, nie sprawdzamy

Po raz 23. rozdaliśmy Paszporty POLITYKI

Laureaci Paszportów 2015 z prowadzącymi galę Grażyną Torbicką i redaktorem naczelnym POLITYKI Jerzym Baczyńskim Laureaci Paszportów 2015 z prowadzącymi galę Grażyną Torbicką i redaktorem naczelnym POLITYKI Jerzym Baczyńskim Tadeusz Późniak, Leszek Zych / Polityka
Po raz 23. rozdaliśmy Paszporty POLITYKI. Prócz samych werdyktów najwięcej komentarzy wywoływały tym razem okoliczności zewnętrzne: gala przypadła na moment, w którym nowa władza PiS wprowadza swoje porządki – także w dziedzinie kultury.
Wspólny występ zeszłorocznych laureatów – kwartetu Kwadrofonik oraz laureata z 1999 r. Artura RojkaTeodor Klepczyński/Polityka Wspólny występ zeszłorocznych laureatów – kwartetu Kwadrofonik oraz laureata z 1999 r. Artura Rojka

Witając publiczność (Teatr Wielki do ostatniego miejsca wypełniło 2 tysiące gości), redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński, prowadzący galę razem z Grażyną Torbicką, powiedział: „Przez lata zapraszaliśmy do loży honorowej polityków w przekonaniu, że na co dzień nie bardzo się interesują kulturą. Teraz mamy wrażenie, że interesują się nią za bardzo, zbyt gorączkowo, chaotycznie”.

To dlatego loży honorowej nie wypełnili w tym roku politycy najwyższych państwowych szczebli, stała się za to galerią sław polskiej kultury. Miejsca w niej zajęli wybitni twórcy i animatorzy kultury (w tym także laureaci nagrody specjalnej POLITYKI – Kreatora Kultury): Krystyna Zachwatowicz i Andrzej Wajda, Elżbieta i Krzysztof Pendereccy, Olga Tokarczuk, Beata Stasińska, Andrzej Starmach, Robert Gliński, Janusz Głowacki, Jerzy Gruza, Daniel Olbrychski. Wśród obecnych było zresztą znacznie więcej wybitnych postaci polskiej kultury, wielu laureatów Paszportów z poprzedniego ćwierćwiecza. Witaliśmy prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz oraz przedstawicieli partnerów i sponsorów gali: ZAiKS (prezes Janusz Fogler), Banku Pekao (prezes Luigi Lovaglio), PGE i PZU. Byli dyrektor TVP2 Maciej Chmiel oraz Waldemar Dąbrowski, dyrektor goszczącego nas już po raz siódmy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Nie pojawił się zapraszany przez nas minister kultury prof. Piotr Gliński (za to później, co prawda „wkręcany” przez media, wypowiadał się o POLITYCE bardzo napastliwie); gościem uroczystości była za to jego poprzedniczka prof. Małgorzata Omilanowska.

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Paszporty: wręczamy, nie sprawdzamy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >