Ludzie i style

UFO ląduje w archiwum?

Coraz rzadziej słychać o pozaziemskich cywilizacjach

Zdjęcie wykonane przez załogę promu kosmicznego Atlantis 19 września 2006 r. Do dzisiaj nie wiadomo, co przelatywało blisko promu. Zdjęcie wykonane przez załogę promu kosmicznego Atlantis 19 września 2006 r. Do dzisiaj nie wiadomo, co przelatywało blisko promu. NASA
Wraca właśnie serial „Z Archiwum X”, ale czy nie wygasa aby zainteresowanie UFO? Paradoksalnie w epoce smartfonów i dronów ludzie rzadziej dostrzegają na niebie niezidentyfikowane obiekty latające.
Rośnie sceptycyzm co do tego, że ktoś w ogóle chciałby odwiedzić naszą planetę.Jeremy Walker/Getty Images Rośnie sceptycyzm co do tego, że ktoś w ogóle chciałby odwiedzić naszą planetę.

Pod koniec lat 70. cała Polska żyła „incydentem emilcińskim” – rzekomym lądowaniem kosmitów we wsi Emilcin na Lubelszczyźnie. Rolnik Jan Wolski miał tam spotkać człekokształtne istoty w kombinezonach i zwiedzić ich pojazd. Przybysze, którzy wkrótce zniknęli, byli ponoć bardzo uprzejmi i ukłonili się na pożegnanie. Wydarzenie spopularyzował łódzki ufolog Zbigniew Blania-Bolnar (później podejrzewany o mistyfikację), historię Wolskiego referował „Ekspres Reporterów” i „Przekrój”, wątek emilciński pojawiał się też w komiksach i powieściach.

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Ludzie i style; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "UFO ląduje w archiwum?"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022