Historia

Pęta pańszczyzny

Dzieje chłopskiej niewoli

Józef Chełmoński, „Orka”. 1896 r. Józef Chełmoński, „Orka”. 1896 r. Laski Diffusion / EAST NEWS
Jest przykrą prawdą, że uwolnienie od pańszczyzny chłopi w Polsce zawdzięczali zaborcom. Wieki poddaństwa odcisnęły straszliwe piętno na chłopskim charakterze i mentalności.
Jan Lewicki, „Rabacja galicyjska”. Przed 1871 r.Fot. Maciej Szczepańczyk/Wikipedia Jan Lewicki, „Rabacja galicyjska”. Przed 1871 r.

Cena pańszczyźnianego chłopa w Rzeczpospolitej Obojga Narodów wahała się od 100 do 300 zł (za wołu płacono do 10 zł). Człowiek pańszczyźniany stanowił część inwentarza – można go było sprzedać, wynająć, dać w zastaw. Badacz staropolskich obyczajów Władysław Łoziński w aktach grodzkich Lwowa natrafił na wiele takich transakcji. I tak Mariusz Czapowski pożycza od Majchra Przeździeckiego 100 zł, „a gdyby w terminie nie oddał, obiecuje puścić chłopka jednego, aż do tego czasu, póki się nie uiści”.

Polityka 4.2016 (3043) z dnia 19.01.2016; Historia; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Pęta pańszczyzny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021