Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Szpieg z krainy lodowców

Czyja jest Arktyka?

Namioty rosyjskiej stacji badawczej, którą ewakuowano, gdy przebywanie na rozpuszczającej się i dryfującej pokrywie lodu stało się niebezpieczne. Namioty rosyjskiej stacji badawczej, którą ewakuowano, gdy przebywanie na rozpuszczającej się i dryfującej pokrywie lodu stało się niebezpieczne. Artyom Geodakyan/ITAR-TASS / PAP
Nigdy wcześniej za kołem polarnym nie było tyle nowoczesnej aparatury badawczej. I tylu naukowców. Ślą ich tam politycy. W topniejącej Arktyce nauka i geopolityka kroczą ramię w ramię.
Widok na biegun północny, który dobrze ilustruje, dlaczego międzypaństwowy spór o ten zimny kawałek Ziemi jest taki gorący.Science Photo Library/EAST NEWS Widok na biegun północny, który dobrze ilustruje, dlaczego międzypaństwowy spór o ten zimny kawałek Ziemi jest taki gorący.

Yngve Kristoffersen jest emerytowanym profesorem geologii na uniwersytecie w Bergen w Norwegii. Ostatnio dokonał nie lada wyczynu. Przez ponad rok on i drugi badacz Audun Tholfsen dryfowali na poduszkowcu po ruchomych lodach Oceanu Arktycznego. Pokonali w ten sposób 2200 km, a swoją eskapadę zakończyli ubiegłej jesieni. W przypadku Kristoffersena niezwykłość wyczynu polegała także na tym, że podczas arktycznej tułaczki obchodził swoje 73. urodziny. Uczcił je lampką szampana, porządnie schłodzonego, z czym nie było kłopotu – temperatury spadały do 45 st.

Polityka 5.2016 (3044) z dnia 26.01.2016; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Szpieg z krainy lodowców"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022